Слухати

Бюджет 2017 — короткий аналіз від експерта РПР / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Бюджет 2017 — короткий аналіз від експерта РПР

20 вересня 2016 - 07:37
Facebook Twitter Google+
Бюджет України 2017 був опублікований 19 вересня. Основні положення аналізує експерт «Реанімаційного пакета реформ» групи «Податкова реформа», кандидат економічних наук Ілля Несходовський

В студії працюють журналісти «Громадського радіо» Дмитро Тузов і Любомир Ференс.

Дмитро Тузов: У вас уже є перші висновки про бюджет України 2017?

Ілля Несходовський: Вони ще не настільки глибокі, як хотілося б, бо бюджет був опублікований лише сьогодні вдень. Що викликає захоплення урядом — це, нарешті, за три роки, ми подали бюджет 15 вересня. Тривалий час ми отримували бюджет під ялинку.

Дмитро Тузов: Те, що одразу спадає на очі — значний державний борг. Як країна вирішуватиме цю проблему?

Ілля Несходовський: Борги треба повертати. Тому, звичайно, тут треба передбачити відповідну суму, і це достатньо суттєво впливає на нашу структуру видатків.

Колишню міністерку фінансів пані Яресько часто критикують за реструктуризацію боргу в 2015 році, але ми все ж таки отримали певну розстрочку і відтермінування повернення боргу. Але тут інших шляхів немає — потрібно передбачати кошти в державному бюджеті і віддавати борги.

Любомир Ференс: Суттєво збільшились видатки на Міністерство закордонних справ, на 1,3 мільярда гривень. Чим це зумовлено?

Ілля Несходовський: Відверто, за часів Януковича у нас суттєво скорочувалися видатки на наші посольства, торгівельні місії. Це призводило до того, що Україна фактично не мала можливості представляти свою власну політику за кордоном.

У країнах, де було обмежене фінансування українських посольств, дивилися на Україну через призму російських ЗМІ, які фактично захоплювали ефір. Як наслідок, імідж України ставав негативний. Вони досі вірять, що в Україні громадянська війна і російських військ у нас немає.

Дмитро Тузов: Наскільки складним буде життя в країні для пересічних людей?

Ілля Несходовський: Я переконаний, що мінімальна заробітна плата суттєво занижена. В 2015 році, коли у нас відбулася інфляція майже 40%, вона була заморожена. І тепер, незважаючи на те, що уряд підіймає мінімальну заробітну плату на індекс інфляції, вона ще далека до того рівня. І це негативно впливає не тільки на пересічних громадян, а й економіку в цілому.

Дмитро Тузов: Скільки коштів закладено на субсидії?

Ілля Несходовський: В бюджеті закладено 40 мільярдів гривень, це надто суттєва сума. Це велика помилка не тому, що ці субсидії виділяються, а тому що держава забирає у тих, хто працює та платить податки, і віддає тим, хто не працює або приховує свої доходи.

Враховуючи політику субсидій, тепер не тільки роботодавець не зацікавлений в оформленні працівників, щоб не платити податки, але й сам працівник, який каже «оформлюй мене на мінімальну заробітну плату». Якраз і для цього потрібно підняти мінімальну заробітну плату.

Дмитро Тузов: Чи бачите ви бюджеті 2017 року, що в Україні будуть розвиватися якісь інноваційні напрямки?

Ілля Несходовський: Кошти на інвестиційний розвиток передбачені. Але, враховуючи рівень корупції у нас в країні, краще створити відповідні умови для розвитку бізнесу.

В умовах корупції фінансування отримують лише ті, хто заніс певну суму якимось чиновникам. Як результат — ефективність від використання бюджетних коштів на розвиток економіки нульова.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.