Слухати

Щорічно втрачаємо 12,3 млрд гривень через відсутність закону про прозорість видобувних галузей, - експерт

01 березня 2018 - 09:54
Facebook Twitter Google+
До порядку денного засідання Верховної Ради 1 березня включили законопроект «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях». Що це за закон і чим він важливий для українців?

Про це поговорили з старшим економічним експертом аналітичного центру DixiGroup Тарасом Ткачуком, з яким зв’язалися телефоном.

Ірина Соломко: Законопроект зареєстрували в Раді ще у березні минулого року. В червні, щоб його проголосувати, не вистачило 1 голосу. Чому він і для кого він важливий? 

Тарас Ткачук: Значимість цього законопроекту складно переоцінити. Він важливий для усіх верств споживачів цього закону. Уряд задекларував необхідність і бажання збільшувати видобуток газу, щоб зменшити імпортозалежність від Росії та Європи і з початком кожного опалювального сезону не думати тільки про те, як цей сезон мине і чи вистачить газу.

В Україні близько 30% ліцензійних площ на видобуток нафти і газового конденсату можна віднести до категорії сплячих. Це компанії, які не використовують дозволи та ліцензії на видобуток. Компанії тримають їх для кращої кон’юктури, коли можна буде розпочати видобуток або для перепродажу, коли це буде вигідно.

Наприклад, у 2017 році сума дефіциту бюджету складала майже 48 млрд грн. Надходження до бюджету від цих сплячих ліцензій становило б 12,3 млрд грн. Тобто дефіциту було б на 25% менше.

З січня 2018 року вступив в дію закон по дерегуляції, який означає, що 5% заробітку від видобутку залишається на місцях, в громадах. Це оперативні гроші, які місцева влада могла б використовувати відразу. А це понад 600 млн грн., які залишилися б, якби цей закон працював ще у минулому році.

Також прийняття цього закону – це сигнал для іноземних компаній та інвесторів про те, що в Україні цей ринок працює відкрито.

Для пересічних українців прийняття цього закону важливе ще й тому, що окрім отримання грошей для громади, ми могли б зменшити тиск на валютний курс. Не купували б газ за валюту і це б зменшило курсові коливання.

Ірина Соломко: По ідеї усі політичні сили мали б підтримати цей закон. Але розуміємо, що в парламенті є лобісти не зовсім чесних представників галузі. І вони точно не зацікавлені, щоб нова система запрацювала.

Тарас Ткачук: Кожна реформа у нас проходить тіяжко і з болем. Тут важливо чи будуть депутати присутні фізично, щоб його прийняти. Минулого разу не вистачило голосів не тому, що вони були проти, а тому, що депутатів фізично не було в Раді. Вони мають показати свою громадянську позицію і прийняти законопроект. Це стане потужним сигналом для Європи про те, що у нас реформи таки відбуваються.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.