Через скандал Клінтон буде змушена задобрювати опонентів всередині партії

26 липня 2016 - 17:30
Facebook Twitter Google+
Подробиці скандалу на з'їзді Демократичної партії США розкриває журналіст «Голосу Америки» Богдан Цюпин

bogdan_cyupin.jpg

Богдан Цюпин // Фото з Facebook сторінки Богдана Цюпина
Богдан Цюпин
Фото з Facebook сторінки Богдана Цюпина

Розмову записала журналістка «Громадського радіо» Ірина Славінська.

Богдан Цюпин: Найцікавіше те, що виступи ще не почалися, а скандал вже розгорівся. WikiLeaks оприлюднив тисячі викрадених листів Гілларі Клінтон і верхівки Демократичної партії США, у зв’язку з чим голова національного комітету Демократичної партії Деббі Вассерман-Шульц була змушена оголосити про відставку.

Ірина Славінська: Що було в цих опублікованих мейлах?

Богдан Цюпин: Власне, вкрадено було багато, але серед всього виявились і мейли, які показали, що керівництво Демократичної партії США і, зокрема, Деббі Вассерман-Шульц під час майже піврічного виборчого процесу всередині партії, коли тривала боротьба між Гілларі Клінтон і Берні Сандерсом, були упередженими і підтримували Гілларі Клінтон.

Хоча вони мали створити рівні умови для партійців вибрати кращого претендента. Таким чином, Берні Сандерс весь час йшов проти течії, він весь час був у невигідному положенні. Зараз його прихильники можуть бути такими ображеними, що принципово не голосуватимуть за Гілларі Клінтон.

Ірина Славінська: Чи може відкриття цих листів вплинути на результати праймеріз?

Богдан Цюпин: Праймеріз вже відбулися, і Гілларі Клінтон вже фактично є кандидатом від Демократичної партії. Завдання цього з’їзду — лише затвердити її офіційно, але голоси вона вже має.

Зараз найголовніше питання — хто викрав ці мейли, і хто ними скористався? Керівник виборчої кампанії Клінтон вже заявив, що за цим стоять росіяни. Що це показує як Росія втручається у виборчий процес в США на користь Дональда Трампа, бо їм вигідно, щоб він був у президентському кріслі.

Ірина Славінська: На скільки цю думку загалом поділяють у Демократичній партії?

Богдан Цюпин: Проблема в тому, що такі звинувачення, як правило, дуже важко підтверджувати. Але звинувачення на адресу російських хакерів лунають тут давно. І представники кампанії Клінтон вказують на те, що останнім часом відбулись цікаві зміни — з програми республіканців було видалено пункт про готовність допомогти Україні зброєю, також лунали заяви Трампа про те, що НАТО не такий вже й важливий інструмент для США.

Те, що ми бачимо в американських ЗМІ — заяви Дональда Трампа в багатьох випадках збігаються з тим, що потрібно Кремлю. Крім того, сам Трамп заявляв, що він вважає Путіна сильним лідером, що він знайде змогу з ним співпрацювати. Тому є багато підстав для звинувачень і теорій змов.

Ірина Славінська: З ким і про що доведеться домовлятись Гілларі Клінтон, щоб вичерпати скандал?

Богдан Цюпин: Думаю, що Гілларі Клінтон, а також й інші представники Демократичної партії сподіваються, що скандал вже певною мірою пригашений тим, що Деббі Вассерман-Шульц погодилася піти у відставку, визнавши проблеми. Тобто певна жертва вже принесена.

Припускаю, що за лаштунками Гілларі Клінтон і команда Берні Сандрерса ведуть подальші переговори. Берні Сандерс вже давно заявив, що для нього важливо аби Гілларі Клінтон враховувала його програмні положення — збільшення соціальної справедливості, захист студентів, підвищення мінімальної зарплатні. Клінтон вже заявляла про готовність до такої співпраці

Винні у цих скандальних мейлах будуть змушені просити вибачення і, можливо, йти у відставку, а Гілларі задобрювати опонентів усередині партії, щоб партія демократів США була єдиною в листопаді на виборах.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.