Слухати

Чому адвокати змушені захищатись від детективів НАБУ?

08 серпня 2016 - 08:03
Facebook Twitter Google+
Огляди мають здійснювати не правоохоронці, а адвокати з метою недопущення порушення адвокатської таємниці, що міститься в адвокатських досьє, — переконаний гість
Чому адвокати змушені захищатись від детективів НАБУ? / Програми на Громадському радіо

unnamed.jpg

Віталій Наум // «Громадське радіо»
Віталій Наум
«Громадське радіо»

Віталій Наум — голова адвокатського об’єднання «Національна колегія адвокатів», представник Комітету захисту прав адвокатів — гість студії.

Тетяна Трощинська: Говоримо про роль адвокатів у справах, які порушило Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та про масові обшуки їх офісів. Артем Ситник, голова НАБУ, не виключає, що обшуки можуть повторитися. Яка ситуація зараз?

Віталій Наум: На даний час в гучних справах обшуків вже немає, вони припинилися. Розмовляючи із самим Артемом Ситником, виявилося, що цифра, яку зазначали в ЗМІ, — проведення близько 70 обшуків — не відповідає дійсності. Зараз спостерігаємо «затишшя».

Тетяна Трощинська: Артем Ситник також говорив, що відкритий до спілкування з адвокатами, адвокатськими об’єднаннями. Наскільки такий діалог відбувається?

Віталій Наум: За останні 2 тижні відбулося три зустрічі з Артемом Ситником. Була зустріч в Комітеті Верховної Ради з питань захист прав людини, де ми обговорювали дані питання і депутати запропонували такий механізм як модель роботи правоохоронних органів щодо проведення обшуків адвокатів.

Це коли представники Ради адвокатів, Комітету захисту прав адвокатів здійснюють огляд адвокатських досьє. Тобто огляд мають проводити не правоохоронці, а адвокати з метою недопущення порушення адвокатської таємниці, що міститься в адвокатських досьє.

У європейських країнах у таких випадках детективи чи слідчі вилучають адвокатське досьє та передають їх слідчим суддям. І вже слідчий суддя, а не прокурори чи слідчі, проводить обшук. Оскільки в Україні зараз низька довіра до суддів і немає гарантій, що адвокатські таємниці не буде розголошено, адвокатська спільнота схиляється до того, щоб обшуки проводили саме представники адвокатів.

Тетяна Трощинська: Пан Ситник постійно посилався на те, що у обшуках, зокрема у справі Олександра Онищенка, була ухвала суду. Вона дає право проводити обшуки?

Віталій Наум: Звичайно, будь-яке рішення на території України є обов’язковим до виконання. Але, знаєте, п’ятницю ГПУ обшукувала саме НАБУ і останнє зробило свою відповідну заяву щодо вказаних ухвал.

Тетяна Трощинська: Які ризики є від обшуків адвокатів?

Віталій Наум: По-перше, це розголошення адвокатської таємниці. Згідно з чинним Кримінально-процесуальним кодексом адвокат як сторона процесу також має право збирати свої докази. Коли адвокат матиме докази невинуватості свого клієнта, а орган досудового слідства прийде з ухвалою, обшукає, вилучить чи отримає доступ до цих матеріалів, роботу адвоката буде знівельовано.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.