Чому НАТО досі не звертає уваги на референдум у Каталонії?

03 жовтня 2017 - 08:58
Facebook Twitter Google+
Володимир Горбач розповідає, як вихід Каталонії зі складу Іспанії може вплинути на НАТО

20 171 002_2 135 550.jpg

Володимир Горбач // Фото: Громадське радіо
Володимир Горбач
Фото: Громадське радіо

Гість ефіру – Володимир Горбач з Інституту євроатлантичної інтеграції. На зв’язку — журналістка Оксана Андрієвська.

Ірина Славінська: Журналістка Оксана Андрієвська розповіла нам про стан у регіоні на вечір 2 жовтня.

Оксана Андрієвська: На сьогодні ситуація в Каталонії доволі спокійна. У Барселоні студенти вийшли на мовчазний протест.

Андрій Куликов: Саме євроатлантичний аспект зараз не показаний в тому, що відбувається довкола Каталонії та Іспанії. Уже зроблено заяви, які свідчать про те, що Каталонія у разі виходу зі складу Іспанії не буде у складі Євросоюзу, то постає питання щодо НАТО. Навряд її приймуть до НАТО, але це послаблення військового потенціалу одного з членів НАТО.

Володимир Горбач: Ви ставите питання несподівано, але абсолютно закономірно. В цьому контексті воно не розглядалося ні тією, ні іншою стороною. Наскільки мені відомо, Каталонія про це нічого не говорила. Нинішній каталонський уряд апелює до ЄС. 2 жовтня голова женералітету звернувся саме до ЄС і сказав, що їм потрібні посередники. Каталонія не дуже мілітаризована, це ідеологічно ліва частина політичного спектра. Каталонці в нинішньому протистоянні про НАТО думають в останню чергу. Вони думають про незалежність чи залежність від Іспанії, як на це відреагує ЄС.

Ірина Славінська: У Каталонії є свої військові сили?

Володимир Горбач: Королівство Іспанія є унітарною державою, не є федерацією, але в цій унітарній державі є регіональні автономії. Найбільший ступінь автономії в Країні Басків, а за ними йдуть каталонці. Наявність автономії дає можливість певного самоуправління, є певна фінансова автономія, у них є місцева поліція (я б назвав її аналогом муніципальної поліції). Їх приблизно 10 тисяч на всю Каталонію. Це місцеві люди. Їхня реакція на накази з Мадрида була передбачуваною. Вони опинилися між молотом і ковадлом. З одного боку, Мадрид взяв керівництво всією поліцією на території Каталонії в свої руки, а з іншого боку, їм протистояли  їхні сусіди, родичі, близькі, можливо, й політичні однодумці.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.