Слухати

Чи ухвалить Україна законопроект про цивільні партнерства?

10 листопада 2016 - 08:19 204
Facebook Twitter Google+
Що таке цивільне партнерство, чим воно відрізняється від шлюбу та як його можна буде зареєструвати? Розповідає представник аналітичної групи «Левіафан» Микола Мельник

Пан Микола пояснює, що цей інститут буде правовим консенсусом між двома діаметрально протилежними точками зору.

Анастасія Багаліка: Що таке цивільні партнерства?

Микола Мельник: Це певний правовий компроміс між тими поборниками моралі, які кажуть, що не можуть бути одностатеві шлюби, і тими, хто вважають, що стать не важлива, коли люди хочуть бути разом. Це такий консенсус між двома точками зору.

Анастасія Багаліка: Чим це партнерство відрізняється від шлюбу?

Микола Мельник: Це абсолютно інший інститут, який вже діє в окремих європейських країнах, зокрема, в Естонії. Цивільне партнерство реєструється, але ми пропонуємо робити це не в РАЦСі, а в нотаріуса.

Шлюб має на меті створення сім’ї — усталених відносин, які рано чи пізно закінчуються дітьми. Цивільне партнерство цього на меті не має. По-друге, у шлюбі можуть перебувати лише особи різних статей. А в цивільне партнерство можуть вступати як представники різних, так і однієї статей. Цивільні партнери не можуть усиновлювати дітей. У подальшому цивільні партнери прирівнюються як родичі. Дуже багато взято з інституту шлюбу, але це не шлюб.

Чому ми дійшли до розробки саме такого законопроекту? Тому що для українського суспільства, яке є традиційним, це є дійсно компроміс між двома поглядами.

Анастасія Багаліка: Які перспективи прийняття закону?

Микола Мельник: Чесно кажучи, перспективи невеликі, адже українські політики використовують тренди традиційності. Законопроект може бути зареєстрований, але після тих атак в медіа, які почнуться проти його розробників, він навряд чи пройде перше читання. Однак, на мою думку, це буде дуже сильна дискусійна платформа, в результаті якої суспільство вирішить, що саме необхідно для вирішення цього питання. Подивимося об’єктивно: в Україні 10% — гомосексуальні пари, партнери яких позбавлені будь-яких прав.

Євген Павлюковський: В яких країнах ця норма вже успішно діє?

Микола Мельник: Цивільне партнерство використовується в Естонії. Там, в принципі, той же пакет прав і обов’язків, що їх пропонуємо ми.

Анастасія Багаліка: Якщо закон все ж приймуть, де і як можна зареєструвати цивільне партнерство? Що для цього необхідно?

Микола Мельник: Його має реєструвати нотаріус. Для цього, як прописано у законопроекті, людина повинна досягти 21 року. Але це питання дискусійне — віковий поріг можуть змінити. Наразі це правовий компроміс, але на етапі другого читання це буде політичним компромісом. Розривається він також шляхом подання заяви нотаріусу. Якщо є майновий спір — то через суд.

Євген Павлюковський: Наскільки я розумію, є однією із вимог ЄС  щодо  Угоди про Асоціацію?

Микола Мельник: Так і Кабмін написав, що у другому кварталі 2017 року цей закон має бути розроблений Мін’юстом та поданий до Верховної Ради. Ми вирішили допомогти і розробили законопроект самі.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.