Слухати

Чи ухвалить Україна законопроект про цивільні партнерства?

10 листопада 2016 - 08:19
Facebook Twitter Google+
Що таке цивільне партнерство, чим воно відрізняється від шлюбу та як його можна буде зареєструвати? Розповідає представник аналітичної групи «Левіафан» Микола Мельник
Чи ухвалить Україна законопроект про цивільні партнерства? / Програми на Громадському радіо

Пан Микола пояснює, що цей інститут буде правовим консенсусом між двома діаметрально протилежними точками зору.

Анастасія Багаліка: Що таке цивільні партнерства?

Микола Мельник: Це певний правовий компроміс між тими поборниками моралі, які кажуть, що не можуть бути одностатеві шлюби, і тими, хто вважають, що стать не важлива, коли люди хочуть бути разом. Це такий консенсус між двома точками зору.

Анастасія Багаліка: Чим це партнерство відрізняється від шлюбу?

Микола Мельник: Це абсолютно інший інститут, який вже діє в окремих європейських країнах, зокрема, в Естонії. Цивільне партнерство реєструється, але ми пропонуємо робити це не в РАЦСі, а в нотаріуса.

Шлюб має на меті створення сім’ї — усталених відносин, які рано чи пізно закінчуються дітьми. Цивільне партнерство цього на меті не має. По-друге, у шлюбі можуть перебувати лише особи різних статей. А в цивільне партнерство можуть вступати як представники різних, так і однієї статей. Цивільні партнери не можуть усиновлювати дітей. У подальшому цивільні партнери прирівнюються як родичі. Дуже багато взято з інституту шлюбу, але це не шлюб.

Чому ми дійшли до розробки саме такого законопроекту? Тому що для українського суспільства, яке є традиційним, це є дійсно компроміс між двома поглядами.

Анастасія Багаліка: Які перспективи прийняття закону?

Микола Мельник: Чесно кажучи, перспективи невеликі, адже українські політики використовують тренди традиційності. Законопроект може бути зареєстрований, але після тих атак в медіа, які почнуться проти його розробників, він навряд чи пройде перше читання. Однак, на мою думку, це буде дуже сильна дискусійна платформа, в результаті якої суспільство вирішить, що саме необхідно для вирішення цього питання. Подивимося об’єктивно: в Україні 10% — гомосексуальні пари, партнери яких позбавлені будь-яких прав.

Євген Павлюковський: В яких країнах ця норма вже успішно діє?

Микола Мельник: Цивільне партнерство використовується в Естонії. Там, в принципі, той же пакет прав і обов’язків, що їх пропонуємо ми.

Анастасія Багаліка: Якщо закон все ж приймуть, де і як можна зареєструвати цивільне партнерство? Що для цього необхідно?

Микола Мельник: Його має реєструвати нотаріус. Для цього, як прописано у законопроекті, людина повинна досягти 21 року. Але це питання дискусійне — віковий поріг можуть змінити. Наразі це правовий компроміс, але на етапі другого читання це буде політичним компромісом. Розривається він також шляхом подання заяви нотаріусу. Якщо є майновий спір — то через суд.

Євген Павлюковський: Наскільки я розумію, є однією із вимог ЄС  щодо  Угоди про Асоціацію?

Микола Мельник: Так і Кабмін написав, що у другому кварталі 2017 року цей закон має бути розроблений Мін’юстом та поданий до Верховної Ради. Ми вирішили допомогти і розробили законопроект самі.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.