Слухати

Демобілізованих заохочують звертатись з проектами до Фонду «Відродження»

10 лютого 2016 - 09:12
Facebook Twitter Google+
Говоримо про конкурс проектів соціальної підтримки бійців, які повернулися з АТО
Демобілізованих заохочують звертатись з проектами до Фонду «Відродження» / Програми на Громадському радіо

Гість студії — Станіслав Лячинський, директор програмної ініціативи «Громадські ініціативи Нової України» Міжнародного фонду «Відродження». Він каже, що мета конкурсу — створення успішних моделей соціальній адаптації військовослужбовців —  учасників Антитерористичної операції (АТО) на Сході України із залученням громадських організацій та волонтерських ініціатив.

Ольга Веснянка: Отже, Станіславе, які проекти було представлено, хто подавався, які проекти було відібрано?

img_0315.jpg

Станіслав Лячинський про конкурс «Сприяння соціальній адаптації учасників АТО» / facebook.com
Станіслав Лячинський про конкурс «Сприяння соціальній адаптації учасників АТО»
facebook.com

Станіслав Лячинський: Зацікавлення серед громадянського суспільства, громадських організацій було досить велике. Подано близько 120 заявок і більшість заявників подавали на конкурс свої проекти вперше. Відразу хочу наголосити, що це не останній такий конкурс, організований фондом «Відродження».

Бюджет конкурсу — 1 200 000 грн. Серед заявок було так багато гідних перемоги, що рада конкурсу навіть вирішила збільшити бюджет — фактично до 2 000 000 грн.  Тобто, ми підтримали більше проектів, ніж очікували. Максимальна сума, виділена на реалізацію конкретного проекту — 200 000 грн, але експертна рада ухвалила рішення підтримати більшу кількість проектів, тому сума становила близько 170 000 грн.

Наталя Соколенко: Про що ці проекти?

Станіслав Лячинський: Тематика найрізноманітніша, але проекти спрямовані на вирішення ключових проблем, з якими стикаються бійці після повернення з АТО. Насамперед, це тема соціально-психологічної адаптації:маємо, зокрема, проект, які займається оцінкою якості (не)надання таких послуг державою.

Ближче до весни буде реалізовано пілотний проект з адреналінотерапії. Річ у тому, що багато людей, які пройшли війну, повертаються із відчуттям, що їм чогось не вистачає. Тому проект спрямований на заміщення таких відчуттів шляхом їх компенсації за рахунок спортивних активностей — їзді верхи, гри у пейнт-бол та ін..

Наталя Соколенко: Розкажіть про проекти, спрямовані на  оздоровлення бійців.

Станіслав Лячинський: Нами були профінансовані проекти, які мали сезонний характер. Оскільки рішення приймалося в грудні, то експертна рада прийняла рішення профінансувати, знову ж таки, проект з адреналінотерапії. Зауважу, що проектів, спрямованих на оздоровлення було більше.

До того ж, існує державний ресурс, який забезпечує путівками демобілізованих воїнів АТО.  Оскільки державні органи до цього не стикалися із такою масової потребою, виникали певні труднощі. Сподіваємось, однак, що система налагодиться та наступного року буде використано цей ресурс повністю.

Ольга Веснянка: Що можете розповісти стосовно проектів, спрямованих на надання юридичної допомоги?

Станіслав Лячинський:  З 2014 року вже надається кваліфікована юридична допомога у різних регіонах, зокрема, й демобілізованим воїнам АТО. Серед наших проектів — «Юридична сотня».  Ми підтримали їх у намаганні налагодження та удосконалення роботи гарячої лінії.

Проблем юридичного характеру чимало, тому я розділив би їх на декілька категорій: Перша — проблема з отриманням статусу учасника бойових дій. Друге питання — контроль за дотриманням пільг, наданих державою.

Наталя Соколенко: Скільки серед заявників, власне, самих бійців?

Станіслав Лячинський:  Маємо два проекти, подані Київською та Харківською спілками ветеранів АТО. Це були їх перші написані проекти. Харківська спілка виступила з ідеєю саморганізації, соціального захисту, отримання відповідних статусів. Київський проект також прописав такі ж пункти.

Ольга Веснянка: А звідки гроші на реалізацію проекти?

Станіслав Лячинський: Основним донором є засновник Фонду «Відродження» — фінансист, філантроп та великий друг України Джордж Сорос.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.