Слухати

День волі в Білорусі: чи безпечно піднімати біло-червоно-білий прапор?

27 березня 2018 - 08:38
Facebook Twitter Google+
25 березня в Білорусі святкують неофіційне свято - День волі. Чому у 2018-му білоруська влада зробила цей день більш офіційно дозволеним?

Говоримо про це у студії Громадського радіо з активісткою «Крим-SOS» Євгенією Андреюк.

Ірина Славінська: Напередодні у нашому ефірі Ігор Тишкевич розповідав, що цьогоріч День волі був більше легалізованим з боку офіційної Білорусі. 

andreyuk.jpg

Євгенія Андреюк // Громадське радіо
Євгенія Андреюк
Громадське радіо

Євгенія Андреюк: Для многих белорусов именно День воли – это День независимости, в отличие от официального, который отмечается 3 июля в день освобождения Минска. Это традиционно оппозиционный праздник и он всегда заканчивался задержаниями. В этом году разрешили в центре Минска на территории оперного театра провести концерт, где выступали и такие музыканты, которые раньше были запрещены. Территория была огорожена, люди проходили через рамки, милицию. Но за пределами этого концерта все было запрещено. Так задержали 7 правозащитников, на них составили админ протоколы за незаконное участие в акциях. 

Если до 2014 года Лукашенко в Европе был посредником диктатором и Беларусь была самой менее развитой и авторитарной, то с 2015-го он почувствовал небезопасность со стороны России. Хотя Беларусь во многом и экономически, и политически поддерживается Россией. Все связано со страхом Лукашенко потерять власть и с его попыткой получить какие-то выгоды. От конфликта на востоке Украины власть Беларуси единственная, которая выиграла имиджево.

Ірина Славінська: Наскільки небезпечно виходити в Білорусі з біло-червоно-білими стягами?

Євгенія Андреюк: Да, не смотря на то, что с 1991 по 94 год он был официальным флагом Республики Беларусь. Чтобы выйти на демонстрацию сначала нужно получить разрешение, поэтому флаг сразу привлечет внимание милиции. Флаг – это вызов. Это же касается и белорусского языка.

Дмитро Тузов: На зв’язку маємо Руслана Шошина, білоруського журналіста. За вашими спостереженнями як багато людей відреагувало на сторіччя проголошення білоруської незалежності?

shoshyn.jpg

Руслан Шошин // Громадське радіо
Руслан Шошин
Громадське радіо

Руслан Шошин: Вперше влада дозволила провести святковий концерт, мітинг. Тому люди масово прийшли, бо знали що йти можна і що не буде затримань. Дехто говорить про 8 тисяч присутніх. Це дуже багато як для Мінська, так і для Білорусі.

Після анексії Криму і з початком подій на сходу України Лукашенко передивився історію держави.

Затримання були, але у порівнянні з попереднім роками цьогорічні значно менші за масштабами. Затримували саме тих опозиціонерів, які вийшли на свій, непогоджений владою, протест.

Це велика дата не лише для опозиції, а й для всього білоруського народу, адже 25 березня 1918 року відбулася перша спроба здобути білоруську державу.

Повну версію розмови дивіться у доданому відео файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.