Слухати

Для користувачів газових плит газ стане дешевшим, — С.Павлюк

28 квітня 2016 - 08:28
Facebook Twitter Google+
Уряд встановив єдину ціну на газ для населення та промисловості. Як це відобразиться на гаманцях?
Для користувачів газових плит газ стане дешевшим, — С.Павлюк / Програми на Громадському радіо

13 055 251_1 083 409 031 697 175_5 045 392 940 285 536 044_o.jpg

Святослав Павлюк // «Громадське радіо»
Святослав Павлюк
«Громадське радіо»

У студії — експерт з групи реформи енергетичного сектору Реанімаційного Пакету Реформ Святослав Павлюк.

Уряд сьогодні прийняв рішення, згідно з яким з 1 травня природний газ населенню буде продаватись за єдиною ціною 6 879 гривень за тис. куб. м. Попередня ціна на газ складала 7,2 тисячі гривень. В той же час, скасовано «соціальну норму» для споживачів в 1,2 тис. куб. м за ціною 3,6 тис. гривень за тис. куб. м.

Андрій Гарасим: Пане Святославе, наскільки виправдане це рішення?

Святослав Павлюк: Очевидно, що питання торкається кожної сім’ї, тому емоцій буде багато. Слід оцінювати це рішення не з точки зору приватних кишень, а у прив’язці до приватних податків. Тобто, попередня ціна де-факто ніколи не була тією ціною, яку ми платили. Ми ніколи не бачили реальної ціни платіжки. Газ був субсидований, дорожчий був розведений дешевшим. А над реальною вартістю не замислювався ніхто.

Сьогодні динаміка в газовому секторі є правильною. ми йдемо до повного обліку до 2019 року. По-друге, ми платили за газ 540 доларів, а населенню продавали за 60-70. Ось цю різницю — 440 доларів —  ми субсидували. Брали в борг, за ці гроші брали газ, випалювали його, роздавали практично безкоштовно. А борг доводиться і зараз обслуговувати.

Андрій Гарасим: Чи не призведе це рішення до того, що ще більше людей користуватимуться цими ж субсидіями?

Святослав Павлюк: Два роки тому субсидії (вони ж дотації на паливо) отримали всі 18 млн домогосподарств України, незалежно від споживання. Зараз їх отримують 5,5 млн домогосподарств. Це втричі менше.

Андрій Гарасим: Ми часто говоримо про один бік медалі — про населення, про ціни для населення. Але є й підприємства, монополісти, між якими ведеться боротьба. При підвищення цін у людей виникає абсолютно природна думка про те, а чи не варто було б спочатку навести лад у цьому секторі.

Святослав Павлюк: Треба розуміти, що цей газ стільки коштував завжди. Якщо раніше ми купували газ за 540-440 доларів, а свій власний за 60 і міксували його, то середня ціна становила близько 280-300 доларів. Тобто, на внутрішньому ринку газ коштував дорожче в доларовому еквіваленті, ніж зараз. Ми його в доларах позичали і дотували весь час замість того, щоб вкладати ці гроші у скорочення споживання. Була створена ілюзія того, що газ дешевий, а він насправді був найдорожчим у Європі.

Андрій Гарасим: Але що робити із непрозорістю цієї сфери?

Святослав Павлюк: Я не назвав би її дуже непрозорою. Ми бачимо чітку тенденцію щоразу глибшого доступу до інформації.

Наостанок хочу сказати, що газ для користувачів газових плит стане дешевшим насправді, оскільки для побутових потреб його ціна зменшилась з 7,2 тисячі гривень за тисячу кубів до 6,8 тисяч гривень.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.