Слухати

Довіра інвесторів до судової системи суттєво впала, — Ярослава Сахно

31 березня 2016 - 08:27
Facebook Twitter Google+
Що таке інститут приватної виконавчої служби та як він може сприяти виконанню судових рішень? Чи потрібно звільняти всіх суддів та набирати нових?
Довіра інвесторів до судової системи суттєво впала, — Ярослава Сахно / Програми на Громадському радіо

12 674 600_1 066 591 210 045 624_1 625 146 694_n.jpg

Ярослава Сахно // Громадське радіо
Ярослава Сахно
«Громадське радіо»

Керівниця контрольно-правового департаменту Європейської Бізнес Асоціації Ярослава Сахно розповідає про барометр ставлення топ-менеджменту до судової системи та те, як він змінився з 2013 року.

Андрій Гарасим: Нещодавно ваша Асоціація проводила опитування серед топ-менеджерів, юристів стосовно їх ставлення до українських судів. Які отримали результати?

Ярослава Сахно: Інтегральний судовий індекс Європейської Бізнес Асоціації, який зародився у 2013 році, — один із барометрів настрою, ставлення експертів, топ-менеджменту до судової системи України. Власне кажучи, у 2014 році ми вперше розділили цей індекс на господарські та адміністративні суди і у 2015 році вже було з чим порівнювати.

За результатами третьої хвилі інтегральний судовий індекс трохи покращився порівняно з попередніми двома хвилями. В чому його суть? Він складається із 3 оцінок: оцінка інвесторами довіри до судової системи, професійна оцінка неупередженості та ефективності, яку надають юристи, та середня оцінка 9 ключових критеріїв організації та функціонування судової системи (прозорість, якість, послідовність та ін.). За січень-грудень 2015 року така оцінка складає 2,24 з 5. У 2014 році — 2,21, а у 2013 році — 2,03. Тобто, деякий прогрес бачимо і цікаво, що це завдяки покращенню професійної оцінки неупередженості та дотримання основних критеріїв.

Варто зазначити, що у 2015 році довіра інвесторів до судової системи суттєво впала, навіть порівняно із 2013 роком. Це пов’язано із ситуацією в країні і з тим, що інвестор чекає на якісні та ефективні зміни в судовій системі. Бізнес-спільнота очікує, що захист її прав стане якісним та ефективним.

Андрій Гарасим: Чи є приклади впродовж 2015 року, коли сама бізнес-спільнота ініціювала заходи проти корумпованих суддів?

Ярослава Сахно: Компанії-члени Європейської Бізнес Асоціації є дуже проактивними в усіх сферах законодавства та розвитку економіки України. Свого часу вони ініціювали необхідність впровадження інституту приватної виконавчої служби. Це дотичний до інституту судової системи орган, який би сприяв ефективному виконанню судових рішень.

Наталя Соколенко: Наскільки легко у західних сусідах по кордону легко виконуються рішення судів?

Ярослава Сахно: У деяких країнах є інститути приватної виконавчої служби. Вони функціонують на рівні з органами державної виконавчої служби, тому на ринку є конкуренція й виконання судових рішень є трохи ефективнішим, ніж в Україні.

Андрій Гарасим: Побутує думка, що краще звільнити усіх суддів та набрати нових. Які пропозиції бізнесу стосовно суддів?

Ярослава Сахно: Я не погоджуюсь із тим, що потрібно звільнити всіх суддів. Переконана, що  в судових органах є висококваліфіковані кадри. Зі сторони бізнесу важливо побачити, що кваліфікація суддів відповідає реальності: необхідно проводити зрізи знань, забезпечувати промоції на отримання посад виключно за досягнення та професійні якості.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.