Слухати

Громадам на місцях треба додати впевненості у собі — експерт

22 серпня 2015 - 09:18
Facebook Twitter Google+
Ольга Жовтоног, директор громадської організації «Прімавера» та керівник проекту програми нідерландського уряду МАТРА, розповідає про те, що самі можуть зробити для розбудови сільських територій
Громадам на місцях треба додати впевненості у собі — експерт / Програми на Громадському радіо

Пілотний проект здійснювався у шести сільських радах Фастівського району Київщини та у Білозерському районі Херсонщини. Ольга Жовтоног каже, що спочатку у сільських громадах була певна недовіра до того, щоб самостійно розробляти стратегію розвитку своєї території, але зараз вони готові  розвивати проекти з відновлення зрошення та екотуризму.

Тетяна Трощинська:  Що це за проект МАТРА?

Ольга Жовтоног: У нас йде війна, але у нас є інший фронт — це реформи. Якщо ми його подолаємо — виграємо всі війни та станемо демократичною державою. На прикладі  громад ми відпрацьовували навички доброго управління, які є європейськими стандартами. Це 5 принципів: прозорість, участь громад, ефективність, звітність, незалежний контроль з боку громади. Дуже важливо, щоб люди навчилися впливати, приймати участь, кооперуватися.

Тетяна Трощинська: Що це за пілотні регіони, в яких він проводився?          

Ольга Жовтоног: Це Фастівський район Київської області та Білозерський, що на Херсонщині. Зокрема, у Фастівському районі є шість сільських рад, голова платформи — Томашівка. І головне — там є лідер.

Коли починали — стикнулися з великою недовірою, але вже в процесі нам вдалося її завоювати. У нас були формати інтерактивних семінарів. І вже на першому такому семінарі ми отримали потужну енергетику та бажання змін.

Які результати? Ми розробили рекомендації для уряду. Вони вже враховані в стратегії розвитку сільських територій. Нам активно допомагали міністерства, зокрема, Міністерство агрополітики та продовольства в обличчі Владислави Рутицької.

Зараз шість громад вже відпрацювали кілька комплексних проектів. Люди починають об’єднуватися задля вирішення конкретних проблем. До цього залучається бізнес та місцева влада за принципом співфінансування, який у світі вже давно практикується.

Тетяна Трощинська: Які ідеї на прикладі Фастівщини могли б використати інші громади?                          

Ольга Жовтоног: Вони розпочали з аналізу потенціалу територій, зацікавлених сторін. Було визначено пріоритетні напрямки для цього потенціалу  — це, зокрема, зелений туризм та альтернативна енергетика.

Василь Шандро: Чи розраховуєте ви на ланцюгову реакцію, коли громади беруть приклад із тих громад, які мали успіх?

Ольга Жовтоног:  Буквально вчора відбувся останній семінар нашого проекту. Зараз ми думаємо над тим, як поширити практику громадських платформ. Наш проект підтримали посол Нідерландів і Єврокомісія. Зараз планується створення мережі таких платформ, яка матиме представництво в Кабінеті Міністрів. Тут буде мати місце два результати: розвиток своєї території та вплив на національному рівні.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.