Слухати

Хто заробив на формулі «Роттердам плюс» – обговорюємо журналістське розслідування

07 червня 2017 - 13:08
Facebook Twitter Google+
Сплатити за взаємовигідну для олігархів формулу мусили всі українські споживачі електроенергії

2 червня видання «Новое время» опублікувало розслідування Івана Верстюка «Формула успіху: Навіщо Ахметов і Порошенко придумали Роттердам плюс», базованого на свідченнях Олега Семінського, голови найбільшої приватної газодобувної компанії країни «Нафтогазвидобування».

«Роттердам плюс» – це формула, що визначає ціну на газ українського видобутку, яка відтепер рахується від ціни вугілля в голландському порту Роттердам, включно з ціною «доставки в Україну». Формула введена в дію у квітні минулого року. «Вшивання ціни доставлення – це повний абсурд, вугілля в Україну з Роттердама не везеться, але українські споживачі її платять», – зазначив автор розслідування. Відповідно до його результатів, формула стала результатом домовленостей президента Петра Порошенка з найбагатшим бізнесменом Рінатом Ахметовим.

За свідченнями джерел розслідувача на нафтогазовому ринку, Петро Порошенко претендував повернути собі частку в компанії «Нафтогазвидобування» – це найбільша нафтогазовидобувна компанія в Україні, яка зараз належить Рінату Ахметову. На початку 2000-х нинішній Президент втратив 50% компанії, а формула стала шляхом компенсувати цю втрату. «Мова йде про сотні мільйонів доларів, це дуже привабливий актив», – каже Іван Верстюк. «Це підпадає під визначення олігархії, тобто злитті бізнесових та політичних інтересів. Якщо за Януковича олігархи воювали між собою на приватизаційних аукціонах, то за Порошенка запанував олігархічний консенсус: вони чудово один з одним домовляються. Але за взаємовигідну для олігархів угоду мають сплатити всі українці», – продовжує він.

За словами журналіста, доходи компанії Ріната Ахметова ДТЕК завдяки формулі «Роттердам плюс» зросли на 20%, Петро Порошенко заробив на ній 250 млн доларів.​​

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.​​​

 

 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.