Слухати

«Кожний з членів загону беркутівців відповідатиме за дії всіх», — Горбатюк

08 лютого 2016 - 09:20
Facebook Twitter Google+
На днях СБУ заявила про знайдення зброї, якою розстрілювали на Майдані . Сергій Горбатюк, голова управління спец.розслідувань ГПУ розповів, як це вплине на розслідування вбивств на Інститутській
«Кожний з членів загону беркутівців відповідатиме за дії всіх», — Горбатюк / Програми на Громадському радіо

gorbatyuk.jpg

Сергій Горбатюк / «Громадське радіо»
Сергій Горбатюк
«Громадське радіо»

Анастасія Багаліка: Серед зброї, знайденої СБУ23 автомати Калашнікова та одна гвинтівка Драгунова.

Сергій Горбатюк: І порізана мисливська рушниця. Проведено експертизу і встоновлено, що 12 одиниць зброї однозначно були зі складів «Беркуту», ще у 7 співпадає п’ять із шести цифр, тобто дуже ймовірно, що ці також належали «Беркуту». І зважаючи на те, що вся зброя була в одному місці, можна з високою вірогідністю говорити про те, що і та зброя, на якій не вдалось відновити зрізані номери, того ж походження.

Зрізали номери досить ретельно, і більшість експертних установ не змогли відновити номер. Це вдалось за допомогою спеціального пристрою несцепіалізованим фахівцям КПІ.

Лариса Денисенко: Наскільки ця експертиза є легітимною? Чи можна буде використовувати її в суді?

Сергій Горбатюк: Поки що у прокуратури немає матеріалів щодо того, як проводили експертизу, але я думаю, що її проводили згідно з протоколом, і зброя може бути доказом у справі.

Анастасія Багаліка: Цю зброю перевірятимуть, чи саме вона використовувалась під час розстрілів?

Сергій Горбатюк: Зважаючи на те, у якому стані вона була знайдена, встановити це на 100:% неможливо. Щоб перевірити, чи куля була випущена із конкретного дула, необхідно вистрелити зі зброї і порівняти цю кулю із кулею, знайденою на місці злочину. Зважаючи на те, що зброя була порізати, навіть якщо її спаяти, появляться нові зазубринки. Але є методики, які дозволять встановити вірогідність того, що куля була випущена з цієї зброї.

Анастасія Багаліка: Ця зброя, ймовірно, використовувалась під час розстрілів на Інститутській. Чи може бути, що її використовували і під час інших вбивств на Майдані?

Сергій Горбатюк: В першу чергу буде перевірка щодо 80 поранень і 48 вбивств, скоєних 20 лютого на Інститутській. Вона буде перевірятись і щодо інших убивств, але поки що говорити щось однозначне рано.

Лариса Денисенко: Чи достатньо буде зброї, аби вийти на слід злочинців?

Сергій Горбатюк: Це один з важливих компонентів бази доказів. Крім того, є покази свідків, фото, відео, які дають можливість висувати звинувачення бійцям спецроти київського «Беркуту», 5 з яких арештовані, ще 20 — у розшуку.

Лариса Денисенко: Проти арештованих бійців висунуті звинувачення?

Сергій Горбатюк: Стосовно двох здійснюється судовий розгляд, ще щодо трьох завершено слідство, і вони ознайомлюються з матеріалами кримінального провадження.

Лариса Денисенко: Де може бути ще 20 бекутівців?

Сергій Горбатюк: Тут можна говорити тільки про оперативні дані, не підтверджені офіційними документами, тому що правоохоронні органи Російської Федерації не надають інформацію щодо цих осіб. Оперативні дані вказують на те, що більшість із них перебувають на території РФ, і ще кілька — в анексованому Криму.

Анастасія Багаліка: Із арештованих п’яти беркутівців хтось давав якісь покази щодо знайденої зброї?

Сергій Горбатюк: Так, вони давали показання, що залишили її у приміщенні полку, і після того не знали, де вона поділася. Але разом з тим, їхній командир повідомляв, що ця зброя була передана кримському «Беркуту», який вивіз її до Криму.

Анастасія Багаліка: Чи вдасться встановити, хто із затриманих бійців до яких конкретно пострілів причетний?

Сергій Горбатюк: Я думаю, що судовий розгляд з урахуванням знайдених доказів зможе це встановити. Тобто не буде такого, що 5 беркутівців, які зараз знаходяться в Україні, понесуть відповідальність за усі вбивства. В офіційних документах, де ми повідомляємо особам про підозру, ідеться, що скоординовано діяв озброєний загін під керівництвом командира, і учасники загону спільно вчиняли дії щодо потерпілих. Не обов’язково кожен із них застосував зброю щодо протестувальників. Вони діяли злагоджено, скоординовано: одні стріляли у протестувальників, інші забезпечували їхню охорону. Але це теж виконання спільного умислу на спричинення вогнепальних поранень і вчинення вбивства. Тому ми інкримінуємо ці злочини кожному з озброєних учасників, які перебували там у той час. Думаю, що завдяки допитам свідків та підозрюваних вдасться визначити, хто безпосередньо стріляв, хто здійснював охорону і хто кого із потерпілих убив чи поранив.

Лариса Денисенко: Коли можна очікувати початку судового розгляду щодо трьох беркутівців, які ознайомлюються зі справами?

Сергій Горбатюк: 8 лютого вони мають завершити ознайомлення, 9 лютого їм буде вручено обвинувальний акт і або того ж, або наступного дня обвинувальний акт буде віддано до суду. Попереднє засідання має бути призначене протягом 5 днів, а сам розгляд може відкластись на певний термін, адже важливо об’єднати дві справи для об’єктивності, і щоб потерпілі не ходили у два провадження. Але, згідно з законом, ми повинні скерувати справу у суд, на території вчинявся злочин  — це Печерський суд. Справу по перших двох беркутівцях розглядає Святошинський. Може бути прийнято рішення, щоб передати справу туди.

Анастасія Багаліка: Експертні дослідження зброї можуть затягнути судовий розгляд?

Сергій Горбатюк: Звичайно, так, але у першій справі, яку розглядають із березня минулого року, ще навіть не завершились допити потерпілих. Думаю, експертам вистачить часу, адже є ще свідки, і тільки після того розглядатимуть матеріали провадження. Багато часу тратиться на експертизи, адже матеріалів багато, а потужний мікроскоп, який дозволяє роботи відповідні дослідження, в Україні лише один.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.