Лише командою ми зможемо протистояти корумпованій системі — експерти

01 серпня 2015 - 23:05
Facebook Twitter Google+
Учасники програми «Молодь змінить Україну» Олексій Захарченко та Олександр Медведєв розповідають, як переймали досвід у різних сферах закордоном і як адаптувати його до українських реалій

Дмитро Тузов: Як працює фонд та для чого він функціонує?

Олександр Медведєв: «Молодь змінить Україну» — це програма фонду імені Богдана Гаврилишина. Вона передбачає створення команди із 57 учасників. Ця команда має бути гармонійно побудована та повинна включати економіста, юриста, людина із сфери політології та еколог. Щороку фонд відправляє близько 10 таких команд на стажування закордоном. Вивчають вони 6 країн, серед яких Норвегія, Німеччина, Швейцарія, Польща, Австрія та Швеція. Кожна із них має свою особливість. Норвегія, до прикладу, цікава з точки зору енергетичної та екологічної сфер. Особливістю Німеччини є муніципальний та політичний напрямок.

Дмитро Тузов: Чим саме ці країни ваблять українських студентів?

Олексій Захарченко: На думку Богдана Гаврилишина, саме ці країни є зразковими, адже у них розвинені чотири сфери: потужна економіка, співжиття з природою, екологія, ефективне місцеве самоврядування. Досить багато наш груп підтверджують, що саме у цих країн варто переймати досвід та реалізувати його на Україні. Ціллю програми є те, що її випускники балотуватимуться в майбутньому до місцевих рад і за допомогою хорошого досвіду та сильної команди змінюватимуть Україну до кращого.

Дмитро Тузов: Скажіть, чого навчились особисто ви в Німеччині та Норвегії?

Олександр Медведєв: Норвегія – унікальна країна в плані енергетики. Вона є лідером з поставок природного газу на європейський ринок. За перше півріччя 2015 року Норвегія обігнала навіть Росію. Газпром їй програє. Що дивує – те, що ця країна інвестує не у війну, не у нафтодолари, як це роблять наші сусіди, а у майбутнє. В них створено нафтовий фонд «Global», куди надходять всі податки від нафтогазового сектору. Всі ці кошти інвестуються у фондові ринки, у перспективні проекти, переважно у сфері ІТ, і працюють на майбутнє людей. Із цих коштів частину виділяють на кредити для студентів. В цьому плані у цієї країни є чому повчитися.

Олексій Захарченко: У плані енергетики цікава і Німеччина. У ній енергозберігаючі технології на найвищому рівні розвинені у домашньому секторі, а не на рівні промисловості. Це перша країна у Європі за використанням сонячної енергії, вітряків, будинків енергозберігаючого стилю. В Німеччині популярна зелена економіка.

Дмитро Тузов: Для України може відбутися диверсифікація енергоносіїв?

Олександр Медведєв: Диверсифікація для України є обов’язковою і вона вже відбувається невеликими кроками.  Це реверс газу з того ж норвезького і спотового ринку Європи. Інша частина диверсифікації — видобуток газу із власних родовищ. Оскільки найбільші його поклади на Харківщині, що поблизу ліній фронту, то зараз із цим проблеми.

Дмитро Тузов: Олексію, розкажіть про транспортний досвід Німеччини і яким чином потрібно адаптувати його в Україні?

Олексій Захарченко: У Німеччини дуже проста логіка: один раз побудувати добре і аж через 30 років її ремонтувати. В Україні зовсім інша система. У нас потрібно будувати дорогу в дощ, сніг, щоб потім робити «ямкові ремонти» та заробляти на цьому. Як тестуються дороги в Німеччині? Кладеться автобан і інспекція кожних 20 метрів бере проби. Асфальт має декілька шарів, які в сумі повинні відповідати певній пропорції. Якщо результати тесту незадовільні – можуть завести адміністративну та навіть кримінальну справу. А в Україні таке відчуття, ніби дороги – це вулиці вічного ремонту.

Дмитро Тузов: Коли відбудуться зміни в Україні, коли до влади прийдуть молоді люди та чи зможуть вони змінити систему?

Олексій Захарченко:  Систему потрібно змінювати. І робити це системно, командами, які вже мають позитивний досвід і бачили, як працює ефективна економіка.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.