Майно одного мільйона чиновників перевірить Держагенство із запобігання корупції

10 вересня 2015 - 09:18
Facebook Twitter Google+
Віктор Таран, секретар конкурсної комісії із відбору співробітників Державного агентства із запобігання корупції, про функції цієї установи

Наталя Соколенко: Чим відрізняється Національне антикорупційне бюро і Державне агентство із запобігання корупції?

Віктор Таран: З корупцією можна боротися двома способами. Ми можемо зловити чиновника на хабарі. Зловити нібито на цьому важко, але якщо при зарплатні у 3 тис. грн. він катається на двох машинах, має дві квартири на дружині, то виникають певні підозри. Довести щось по цьому факту ми не можемо і чинне законодавство до жовтня минулого року не передбачало покарання таких  чиновників. На Заході в країнах розвиненої демократії існує інший принцип.Якщо у чиновника будинок і він не зможе довести, що чесно азробив чи чесно заробила його дружина, будинок буде конфісковано. Торік і в Україні ухвалено закон, який дозволяє так амо конфіскувати незаконно нажите майно.

Минулого року ми вивчали довід Словенії. Мер Любляни за два роки побудував триповерховий будинок. Його викликала ця агенція і запитала, за які гроші це було зроблено, звірила декларації та виявила деякі неспівпадіння. Через те, що безпосередньо на хабарі його не було спіймано, його не арештували, але будинок конфіскували. В Україні Держагентсво так само перевірить майно одного мільйона чиновників, незаконно нажите конфіскують.

Наталя Соколенко: Які повноваження у людей, що працюватимуть у Державній агенції із запобігання корупції?

Віктор Таран: Їхні функції поділені на дві частини: активну і пасивну. Пасивна: збирання, опрацювання, аналіз декларацій, надання рекомендацій. Активна: вони зможуть заходити у будь-які органи і на підставі того, що виникли якісь підозри, вимагатимуть отримати доступ до певних документів. Формуватимуть рамки антикорупційного поля. Визначатимуть етичні компоненти роботи держслужбовця: антикорупція, підзвітність, прозорість. Конкретний приклад: зайдіть на сайт Харківської міської ради і просто подивіться, чи є інформація про чиновників, при часи прийому  у пана Кернеса. Інформації про діяльність взагалі немає.

Дмитро Тузов: Можливо, це через те, що харківська громада не надто наполягала, щоб отримати таку інформацію?

Віктор Таран: Дійсно, дуже важлива позиція проактивних місцевих громадян. Ця агенція може працювати лише на тих умовах, якщо активісти допомагатимуть перевіряти декларації. Бо є такі моменти, коли держслужбовці «забувають» вказати на власність у Лондоні.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.