Слухати

«Мене тримали в повній ізоляції» - колишній політв’язень Кремля / Програми на Громадському радіо
Фото openrussia.org / Скачати зображення

"Мене тримали в повній ізоляції" - колишній політв'язень Кремля

07 листопада 2015 - 03:09
Facebook Twitter Google+
"Для того, щоб припинити катування мені довелося порізати собі вени", - розповідає Юрій Яценко, якого затримали у Росії в травні 2014 року

Юрій Яценко: Минулого року я був затриманий на формальну перевірку документів поліцією Росії. Після того як про мене повідомили ФСБ, було знайдено мою фотографію з Майдану. І одразу до мене поступила пропозиція публічно зізнатись на камеру про те, що мене прислала Україна в Росію для ведення якоїсь диверсійної антиросійської діяльності. І начебто я як людина, що не хоче виконувати злочинних наказів зізнаюсь у всьому в ФСБ. Після того як відмовився, мене почали неодноразово бити і застосовувати тортури.

Тетяна Трощинська: Ви знаєте, хто і чому міг повідомити про вас ФСБ?

Юрій Яценко: Думаю, спочатку це була просто перевірка, я зняв номер в готелі офіційним чином на львівський паспорт. А потім, коли поліція повідомила ФСБ, і у службі знайшли мою фотографію з Майдану, вони вирішили створити свій інформаційний привід для ведення своєї пропагандистської політики.

Василь Шандро: Вас офіційно арештовували?

Юрій Яценко: Через 2 дні перевірки вони вирішили, що я неправильно зазначив мету візиту до РФ – я зазначив приватну, а в суді довели, що вона туристична, хоча ці дві мети не суперечать одна одній.

Фактично я перебував в ув’язненні з 6 травня 2014 року по 7 травня 2015 року – рівно рік.

romancova_oleksandra_i_yacenko_yuriy.jpg

Олександра Романцева та Юрій Яценко
Олександра Романцева та Юрій Яценко
Фото «Громадського радіо»

Василь Шандро: До вас пускали родичів?

Юрій Яценко: На першому етапі мене тримали в повній ізоляції. Для того, щоб припинити катування мені довелося порізати собі вени і поставити ультиматум, що не дам зашити рану поки мені не дадуть подзвонити в Україну.

Тетяна Трощинська: Що вони вам інкримінували?

Юрій Яценко: Через три місяці після арешту на мене відкрили сфальсифіковану кримінальну справу по контрабанді вибухівки. Через півроку за відсутністю складу злочину цю справу закрили, але відкрили нову — по зберіганню вибухівки, за що мене і засудили. Мене затримали з товаришем, але справу відкрили лише на мене.

Повернутися вдалось завдяки міжнародному розголосу, певному тиску і злагодженій роботі правозахисників — Євромайдан SOS і моїх адвокатів. Далі я вимагатиму справедливості в вищих інстанціях проти російського суду. Мої представники подали позов до Європейського суду з прав людини по катуванню і незаконному утриманню.

Василь Шандро: Пане Юрію, чим можна допомогти людині, яка перебуває в полоні?

Юрій Яценко: До мене тривалий час не доходили ані листи, ні література. Але психологічна підтримка має надважливе значення. І це мені додавало сил.  

Повний варіант розмови слухайте в звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.