Слухати

Мінсоцполітики допоможе демобілізованим бійцям АТО здобути нові професії

08 липня 2015 - 09:35
Facebook Twitter Google+
Олександра Тарасова-очільниця відділу соціальної адаптації учасників бойових дій Мінсоцполітики та волонтерка розповідає про соціальну допомогу бійцям АТО та їхнім сім'ям.
Мінсоцполітики допоможе демобілізованим бійцям АТО здобути нові професії  / Програми на Громадському радіо

Дмитро Тузов: Як вам зараз у міністерському середовищі? Як волонтер ви відчуваєте, що зміни можливі і волонтерський десант виконує свою функцію?

Олександра Тарасова: Це дуже важливо і відповідально. На нас покладаються надії громадськості. Для мене важливо взяти більше відповідальності, ніж будь-хто в міністерстві. Я працюю в Міністерстві соцполітики, а не як інші волонтери – в Міністерстві оборони. Я єдиний представник від волонтерів. Міністерство плідно працює з громадською радою волонтерів при Міністерстві і з радою при Державній службі у справах ветеранів.

Дмитро Тузов: Міністр соціальної політики теж вважає себе волонтером.

Олександра Тарасова: Державний службовець, який виконує важливу справу, наразі отримує від 1785 грн – оклад головного спеціаліста.  І так до вищого рівня (заступника чи міністра) 7-8 тис. Я не думаю, що це великі гроші за таку відповідальність.

Дмитро Тузов: Але традиція в нашій країні така, що люди йдуть туди працювати не за зарплату. Лейтмотивом проходитиме історія з заарештованими прокурорами.

Олександра Тарасова: В Міністерстві соціальної політики ковриків із доларів не вистелиш. У нас більше законотворча діяльність, відповіді на запити та листи, узгодження законів та постанов. Все дуже важливо, тому що зміни до законів змінять життя  людей. Наприклад, вже з 1 липня  відбулася зміна системи нарахування пільг, а насправді – окрема категорія людей не зможе користуватися пільгою.

Дмитро Тузов: Які це категорії?

Олександра Тарасова: Це ветерани війни, жертви нацизму, члени сім’ї загиблих. Мені тяжко промовити це, адже ми всі опікуємося цим особами, бо в країні війна і кожного дня ми чуємо, що хтось загинув. І  сім’я має надію, що може отримати кошти від держави, землю чи квартиру. Але сьогодні пільги на отримання медикаментів, на безкоштовну стоматологію, на безкоштовний проїзд та житлово-комунальні послуги не надаються у тому обсязі, що раніше. І порядок виплат такий же, як і при субсидіях, тобто не перевищує 1710 грн.

Дмитро Тузов: Сім’я загиблого в АТО воїна не отримає допомоги?

Олександра Тарасова: Вони отримують компенсацію по утраті загиблого від Міністерства оборони 609 тис. одноразово. На місцевому та обласному рівні – це 5 -10 тис. В Дніпропетровську це 100 тис. , в області –50 тис. Це залежить від міських, районних та обласних бюджетів. На місцях багато що робиться, чого ми не бачимо в центрі. Це я зрозуміла, коли поїхала за наказом міністра по 3 областям (Харківська, Дніпропетровська, Кіровоградська). Більшість програм спрямовані на якихось космонавтів-марсіян. Ми не знаємо потреб. Наприклад, прийшов боєць з АТО і ми думаємо, що йому потрібна матеріальна допомога, психологічна. До того ж, поранений і демобілізований – це два різні поняття. Але перше, що потрібно – це відпочинок з сім’єю, спокій, психологічна допомога і працевлаштування. По 105 Постанові Кабміну ми компенсуємо зарплатню мобілізованому у повному обсязі. Виходить компенсація зарплатні і кошти як мобілізованому виплачуються. Дуже багато хто був добровольцем і не мав працевлаштування і зараз потрібно їх забезпечити робочими місцем, допомогти перекваліфікуватись. 27 млн гривень видано на місця на програму професійної перепідготовки

Дмитро Тузов: Є надія, що гроші не вкрадуть?

Олександра Тарасова: Вкрасти важко. Але й порахувати такі кошти складно, тому що у нас немає статистики.

Дмитро Тузов: Можливо, воєнкомати будуть цікавитися мобілізованими бійцями?

Олександра Тарасова: На місцях списки потрібно просто вигризати, тому що самі демобілізовані неохоче йдуть до органів соцзахисту. Люди нічого не хочуть. У них стрес і вони втомлені.

Дмитро Тузов: Куди звертатись учасникам АТО або родичам загиблого?

Олександра Тарасова: Спочатку треба на місця служби подавати документи на отримання статусу.

Тетяна Трощинська: Ми порушували тему гендерної дискримінації. Жінки-снайпери, жінки-розвідниці, жінки- льотчиці офіційно оформлені кухарками, начальницями бані тощо. Їм буде важко довести, що вони були учасницями АТО.

Олександра Тарасова: Тільки 22 червня вступила у силу поправка до закону 1688 щодо добровольців. Зараз порядок отримання статуту учасниками всіх рівнів нами пропрацьований. Це стосується і тих, хто допомагав армії, хто робив ремонт, зв’язок тощо. З гендерною проблемою зустрілась перший раз, але достатньо буде рапорту командира і довідки зі штабу АТО, що людина брала участь у бойових діях. Чи встановлення перебування в зоні АТО через судове рішення. Є проблеми з учасниками АТО, які є й переселенцями.

Дмитро Тузов: А як відбувається професійна адаптація людей, які повернулись із зони АТО?

Олександра Тарасова: Тільки починаємо. Тільки отримали кошти.  Курси, навіть водійські, будуть оплачені державою. Переліку спеціальностей немає, але це 3-6 місячні курси.

Дмитро Тузов: Цих коштів вистачить для того, щоб надати можливість отримати шанс людям знайти себе у мирному житті?

Олександра Тарасова: Важливо, щось почати. Якщо освоїмо ці гроші, то програма і далі існуватиме.  Зараз треба детальніше пропрацювати подачу документів, напрямки навчання.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.