Слухати

Найближчим часом виборів в ОРДЛО не буде, — Ольга Айвазовська

24 березня 2016 - 08:12
Facebook Twitter Google+
Коли відбудуться вибори за непідконтрольних Україні територіях?
Найближчим часом виборів в ОРДЛО не буде, —  Ольга Айвазовська / Програми на Громадському радіо

ayvazovska_0_0_0.jpg

Ольга Айвазовська // hromadskeradio.org
Ольга Айвазовська
«Громадське радіо»

Наталя Соколенко: Як ви почувалися на засіданні переговорної групи? Як сприймали ваші пропозиції усі учасники процесу?

Ольга Айвазовська: Сьогодні була моя перша участь у роботі політичної підгрупи. Також я була присутня на засіданнях тристоронньої контактної групи, яка є ширшим представництвом з офіційними особами.

Зараз я намагаюся повноцінно зрозуміти хід подій, форму підготовки документів, які розглядаються. Також для мене важливо зрозуміти, хто є учасниками, тому що, насправді, українцям мало відоме представництво усіх сторін — осіб, які делеговані чи то РФ, чи європейцями.

Для того, щоб працювати, потрібно було зрозуміти порядок і хід дискусії, аргументи всіх сторін і порядок денний загалом.

Моя участь скоріше направлена на те, що коли або якщо вибори будуть організовані на сьогодні непідконтрольних, тимчасово окупованих територіях Донбасу вони були справжніми. Тобто забезпечити виборчий процес тоді, коли Україна та інші сторони будуть готові до проведення повноцінної виборчої кампанії, для того, щоб вони були легітимними і всі сторони прийняли результати.

Це означає, що вибори навряд чи можуть відбутися в найближчі місяці. Хоча заяви вищого керівництва Німеччини чи навіть тези, які ми чули після засідань у Парижі Нормандської четвірки, говорять про певне бажання пришвидшити цей процес.

Вибори, як інструмент, не можуть бути маніпулятивними. Тобто під них потрібно підготувати не тільки законодавчу базу, яка насправді може бути прийнята Парламентом, але і всі умови для того, щоб там вільно сформувалася думка громадян, була повністю забезпечена безпека.

Наталя Соколенко: Чи чули ви заяву керівників самопроголошених «республік», що вибори на цих територіях неможливо проводити за українським законодавством? Вони розглядають якийсь компроміс стосовно цього питання?

Ольга Айвазовська: Є документ, який в Україні часто критикується — Мінські угоди, які зазначають, що вибори можуть відбутися виключно на основі українського законодавства. Мова йде про легітимну реінтеграцію тимчасово окупованих територій назад під юрисдикцію України. Це стосується, судів, правоохоронної системи, законодавчої бази, в тому числі щодо виборчого процесу. Провести за іншим законом вибори неможливо.

Ми повинні розуміти, що Мінські угоди легітимізовані беззаперечними лідерами держав. Заяви сьогодні роблять особи, які, як керівництво, не визнані жодною державою.

Хід переговорів в Мінську набагато спокійніший, ніж те, що ми бачимо в інформаційному просторі. Можливо, сторони втомилися одна від одної.

Сьогодні Україна заявляє, що це наша територія і ми хочемо її повернути, але на умовах, які будуть відповідати Конституції та законодавству України.

На цьому етапі переговорів у політичній групі піднімається не стільки питання виборів, як амністії.

Поки що я би не сказала, що українська сторона просунулася, як інші. Скоріш за все засідання, яке відбулося сьогодні, було малоефективним, але це тяжкий процес, в якому Україна буде брати участь, тому що вона не може на себе взяти відповідальність за зрив Мінських угод.

Наталя Соколенко: Якщо всі пункти Мінських угод будуть прийняті, як ви бачите проведення виборів в Донбасі? Як у такому випадку будуть голосувати переселенці?

Ольга Айвазовська: Питання змушування повернення з метою голосування не може зараз підніматися, тому що є різні причини, у зв’язку з якими громадяни переселилися. Україна хоче повернути своїх громадян, які покинули свої домівки з питань безпеки, вона повинна думати, як їх включити у виборчий процес.

Механізм голосування залежить від виборчої системи. Неукраїнська сторона наполягає на одномандатній мажоритарці, а ця виборча система дуже складна для голосування дистанційно.

Дистанційне голосування простіше забезпечити за пропорційною системою. Ми всі маємо усвідомити, що цей процес буде тривалим і виборів у травні-червні не буде.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.