НБУ може зняти обмеження на валютному ринку, — Марія Репко

10 березня 2016 - 08:22
Facebook Twitter Google+
Говоримо про банки та валютний ринок із заступником директора Центру економічної стратегії Марією Репко

Андрій Гарасим: Минулого тижня Нацбанк дещо послабив обмеження на валютному ринку. Чи можемо очікувати, що буде знято основні обмеження, введені Нацбанком. Зокрема, обов’язковий продаж 75% валюти.

Марія Репко: Ми зараз працюємо з Нацбанком над концепцією регулювання валютного ринку в Україні і сподіваємося, що обмеження буде знято. Це стосується як обмежень на поточний рахунок (тобто, на експортні/імпортні операції), так і обмежень, за якими українці живуть вже більш, ніж 20 років (маю на увазі індивідуальні валютні ліцензії на інвестування закордон та ряд обмежень, які стосуються купівлі/продажу валюти).

Андрій Гарасим: А що стратегічно означає можливий відхід Нацбанку від політики цих обмежень?

Марія Репко: Зараз поточні зміни означають те, що Нацбанк намагається з’ясувати, до яких наслідків у короткостроковому періоді вони призведуть. Зокрема, на скільки збільшиться чи зменшиться відтік депозитів із банківської системи, як населення купуватиме валюту і т.д. Ці обмеження було введено під час кризи і вони покликані захистити українців від девальвації гривні. Річ у тому, що вони тривають такий довгий період, що перетворилися із позитиву на негатив.

Наталя Соколенко: Заступниця голови Нацбанку каже, що малі банки мають самоліквідуватися. Що це означає?

Марія Репко: Наскільки мені відомо, Нацбанк зараз проводить кампанію щодо збільшення капіталу в банках. Ця політика націлена на злиття малих банків, на те, щоб банки ставили більшими та більш капіталізованими, адже капіталізований банк — це надійніший банк. Якщо малий банк збанкрутує, то вкладники отримають свої кошти з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Наталя Соколенко: В які банки можна нести гроші?

Марія Репко: Ощадбанк — єдиний банк, в якого є державна гарантія за вкладами фізичних осіб.  Критерії оцінки банку такі: для початку треба дивитися на власників. Зробити вибір також допоможуть дані рейтингових агенцій таких, як Moody’s Investors Service, Standard & Poor’s,  Fitch Ratings (це стосується вибору іноземних банків). При виборі українських банків теж варто дивитися на їх акціонерів, на величину банку, важливий рівень капіталізації (яким капіталом він володіє).

Андрій Гарасим: Чому в Україну досі не зайшла платіжна система PayPal?

Марія Репко: Один із заступників голови Нацбанку їздив на зустріч із представниками PayPal. Останнє, що я прочитала — коментар активіста у фесбуці стосовно того, як відбувалися перемовини: був присутній представник російського офісу PayPal, за стіною сидів ще один, а інформація в українських ЗМІ про те, що PayPal не зайде в Україну прийшла від московської PR-агенції. Часто буває так, що головний офіс не займається регіонами, а регіональним офісом для України не тільки у випадку з PayPal був російський.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.