Слухати

Нові депутатські родини — в новому парламенті: Сергій Андрушко

07 жовтня 2014 - 03:24
Facebook Twitter Google+
У Верховній раді залишається працювати народним депутатом син колишнього президента В. Януковича, який за час свого депутатства не зробив жодного виступу чи депутатського запиту
Нові депутатські родини — в новому парламенті: Сергій Андрушко / Програми на Громадському радіо

Сергій АндрушкоЖурналіст Сергій Андрушко розповідає, чи багато депутатів-родичів може бути у наступному скликанні Верховної Ради.

Ірина Славінська: я так розумію, що після цих парламентських виборів у нас є шанс побачити чимало сімейних підрядів під куполом Верховної ради. Правда?

Сергій Андрушко: так. Причому і досі, нагадаю у Верховній раді залишається працювати народним депутатом син колишнього президента В. Януковича, який за час свого депутатства не зробив жодного виступу чи депутатського запиту, власне жоден його законопроект не був ухвалений в парламенті, досі залишається ще кілька тижнів, як мінімум син генерального прокурора Пшонкі – Артем Пшонка.

Замість цих одних «синів» власне до українського парламенту, велика імовірність, можуть потрапити інші сини, наприклад син Володимира Литвина — Іван, або син колишнього очільника Донецької обласної адміністрації Анатолія Близнюка — Сергій. Можуть знову бути в парламенті Ігор Колетник, його батько та Оксана Колетник, племінниця Григорія Колетника.

Ірина Славінська: я бачу, що ці коліна родин різноманітні, йдеться не тільки про прямі династії але і про племінниць, кумів. А чоловіків та дружин? Якось таких шлюбних пар багато буде?

Сергій Андрушко: шлюбна пара буде, планується. Якщо Юрій Луценко зайде до парламенту — отже буде родина Луценків. Нагадаю, його дружина потрапила до парламенту, її взяли, оскільки Юрій перебував у в’язниці. Планувалося, що вона буде допомагати у парламенті — звільняти його, таке інше, але вже так історично склалося, що вона там закріпилася, тепер буде нова родина.

Василь Шандро: зараз спадкова монархія реалізується на повну. Наскільки така практика поширена за кордоном? Чи це винятково на пострадянському просторі – оці родинні зв’язки, які потужні і в вищих ешелонах влади?

Сергій Андрушко: звичайно, зустрічається, наприклад, Буш. Був обраний президентом, а через деякий час ще один був Буш. Але щоб так – «в одному пакеті», я такого не пригадую, можливо десь і є, я такого не вивчав. Але в українському парламенті, навіть після євромайдану подібне зустрічається.

Ірина Славінська: а як вони туди потрапляють? Це депутати, котрі пройдуть до парламенту, бо вони у так званих прохідних частинах списків знаходяться, це все ж таки депутати мажоритарники — і тоді говорити про проходження в ВР ще точно зарано, бо на мажоритарних округах все ж таки балотується чимало кандидатів?

Сергій Андрушко: у цьому випадку напевно найбільш шансів має подружжя Луценків, оскільки вони йдуть за списками партії «блока Петра Порошенка». Водночас ще така родина є – народна депутатка Юлія Левочкіна, яка отримала дохід 39 мільйонів, в той час у 2013 році, коли її рідний брат Сергій очолював адміністрацію президента за Януковича. Так от у цих родичів теж є шанс, оскільки Левочкін іде за партійними списками, а Юлія Левочкіна за мажоритарною, наскільки я розумію. Власне більшість із них ідуть за мажоритарними списками, наприклад син Порошенка- молодий хлопець Олексій, балотується за мажоритарним округом, при чому тим самим 12 на Рівненщині, за яким минулого разу балотувався батько нинішнього президента, але потім відмовився. І отже зараз ми маємо сина колишнього президента Януковича і не виключно, що в наступному парламенті ми вже матимемо сина нинішнього президента.

Ірина Славінська: уявляю собі скептичного слухача, або слухачку, який зараз задається питанням – «ну і що? Що поганого в тому, що парламент у середині буде скріплений міцними родинними зв’язками?

Сергій Андрушко: не виключно, що може хтось із них і справді талановитий, але, треба звичайно розуміти, чому ідуть у Верховну Раду родини – через різні причини, я так розумію, що дехто іде, щоб отримати недоторканість, яка і досі існує.

Василь Шандро: тобто ви вважаєте, що все це популізм, недоторканість буде анульована.

Сергій Андрушко: для цього потрібно як мінімум змінити конституцію, а щоб її змінити- потрібна конституційна більшість — 300 голосів народних депутатів. Я не знаю чи буде 300 голосів у наступному парламенті. Про те, щоб зняти депутатську недоторканість говорять лише перед виборами, майже кожними, як і про інші речі. Кажуть, що не виключно, що будуть міняти конституцію, але чи захочуть депутати знімати з себе цю недоторканість, якою вони себе захищають? Окрім того, вони мають державні пільги, більшість цих депутатів мають змогу жити в Києві коштом держави, мають можливість подорожувати, при чому ніхто не перевіряє як саме вони подорожують – як народні депутати в свій округ, чи з приватною метою. Також вони ідуть у парламент, щоб впливати на наше з вами життя, от прийде їм на думку якась божевільна ідея і почнуть впливати на пенсійну реформу, знову захочуть щось інше реформувати, що точно не покращить наше життя.

Ірина Славінська: а як, до речі з бізнесом? Тобто ці родини, вони напевно пов’язані з якимись економічними сферами.

Сергій Андрушко: звичайно, ті у кого є бізнес будуть його лобіювати. Умовно кажучи, навіть якщо ти народний депутат – попадаєш у парламент, обов’язково потрапляєш в якийсь комітет. Наприклад бюджетний – в якому 36 депутатів, на відміну від комітету з питань пенсіонерів, інвалідів – там лише 8 нардепів. Чому ж так хочуть у цей бюджетний комітет? – там можна пролобіювати, тобі кажуть «я підтримаю твій законопроект, а ви мені допоможіть виділити на мій округ гроші, а я скажу що це я, як народний депутат». А якщо ти потрапляєш у комітет з верховенства права, то можеш впливати на призначення судій, або на відбір їх.

Василь Шандро: за вашими оцінками можливо створення нового варіанту «сім’ї» ?

Сергій Андрушко: я виключаю це звичайно, розумієте, щоб отримати таку саму сім’ю, що була до цього, потрібно щоб вся влада належала одній родині. На сьогоднішній день у нас парламентсько-президентська республіка, яка означає, що саме депутати будуть формувати коаліцію, коаліція сформує новий уряд, може навіть змінитися прем’єр міністр, віце-прем’єр, міністри. І від того як ми проголосуємо, за кого проголосуємо буде визначати як ми будемо жити через місяць, півроку, рік.

Ірина Славінська: яка найбільш впливова родина може опинитися у Верховній Раді наступного скликання?

Сергій Андрушко: звичайно, це родина президента. Тому що президент України, як не крути, все ж таки № 1 у державі і тепер з’явиться його син також.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.