Слухати

Олігархи не дали грошей на промо України у Нідерландах, — Катерина Смаглій

24 березня 2016 - 08:28
Facebook Twitter Google+
Як сприйняли виставку українських художників в Нідерландах?
Олігархи не дали грошей на промо України у Нідерландах, — Катерина Смаглій / Програми на Громадському радіо

kateryna_smagliy_ta_natalya_musiyenko_0_0.jpg

Катерина Смаглій та Наталя Мусієнко // «Громадське радіо»
Катерина Смаглій та Наталя Мусієнко
«Громадське радіо»

Наталя Соколенко: Чи зможуть організатори референдуму загітувати прийти 30% населення Нідерландів?

Катерина Смаглій: Мені здається, що українці страждають на таку хворобу, яка називається країноцентризм. Ми чомусь думаємо, що нами мають цікавитися всі у світі, забуваючи про те, що світ настільки цікавий, багатий різними заходами і питання просування нашої культури — це питання самої України, її культурних активістів.

Тому ображатися на європейців на те, що вони ситі, багаті і в них все склалося — це позиція лузера, який сидить у куточку і спостерігає за тим, що в світі все добре, а у нас ні.

Наша ініціатива «Мистецтва Майдану» полягала в тому, щоб якимось чином дати оптимістичний приклад того, як громадяни можуть навіть з такими маленькими заходами, як відкриття виставки в університеті Амстердаму, посприяти тому, щоб наші колеги мали про Україну більше інформації.

Наталя Соколенко: Чи є зараз інтерес до самого референдуму?

Катерина Смаглій: Мені здається, що сильного зацікавлення референдумом зараз нема. Ми змогли ідентифікувати лише 2 групи, які задіяні в цьому процесі. Перша — ті, які категорично хочуть проголосувати «ні», тому що вони вже сформували свою позицію. Друга — певний прошарок еліти Нідерландів, йдеться передусім про інтелектуалів, політиків, викладачів, які в певний спосіб хочуть заохотити своїх прибічників стати на бік України і підтримати нас в цьому процесі.

Але Нідерланди — це країна, в якої все склалося і шанси, що прийде достатня кількість проголосувати — надзвичайно низькі. Українська спільнота сподівається на те, що буде низька явка і це, можливо, допоможе нам уникнути дуже болісного і негативного результату. За останніми соціологічними опитуваннями, нам не вистачає голосів на підтримку і це буде дуже болісним ударом для нашого політикуму, суспільства. Хоча, ці результати ще не остаточні.

Андрій Гарасим: А робота МЗС України помітна на території Нідерландів?

Наталія Мусієнко: Ми зустрічались з культурним аташе Наталією Клімкіною. Вона була зацікавлена нашим проектом і сказала, що буде його просувати.

Виставка триватиме ще тиждень, а після цього наш амбасада зможе її везти будь-куди. Виставка дуже емоційна, різнопланова. Зібрано 17 різних українських художників — учасників Майдану. Наші колеги з університету Амстердама були просто вражені. Цікаво, що ми представили цю виставку в рамках серйозного наукового семінару «Пам’ять і медіа в контексті кризи в Україні».

Університет дякував нам, що ми зробили академічні виступи і показали виставку. Також вони відразу сказали, що нас підтримують, але без пропаганди.

Наталя Соколенко: Що малося на увазі?

Наталія Мусієнко: Вони мали на увазі, щоб ми не застосовували жодних натяків та закликів на голосування на референдумі на користь України. Колеги з університету показали поруч крамниці, які наповнені книгами з України. Коли ми  розглядали ці книги, нам в обійми кинулися незнайомі пан та пані з Польщі, які висловили слова підтримки.

Андрій Гарасим: Чим цікавилась місцева преса?

Наталія Мусієнко: Місцеву пресу цікавила наша позиція і як можна донести наш меседж через мистецтво. Вони були вражені тим, що ми їм показали. Для них було несподівано довідатись, що художники прийшли на Майдан не як художники, а як громадяни. Саме цей акцент вони і занотували. Зараз чекаємо на публікацію матеріалів.

Наталя Соколенко: Чи перетиналися ви з російськими «агентами» — культурними, політичними?

Катерина Смаглій: У нас не було жодних провокативних виступів, різних агресивних випадів у наш бік. Однак, найчастіше питання ставили досить гострі. Ті люди, які цікавляться, добре поінформовані і проблемою корупції, слабким дотриманням прав людини в Україні, навіть дійшла до них інформація стосовно побиття ЛГБТ-активістів у Львові. Для Нідерландів — це одне з ключових питань. Ми почули від нідерландців, що це, можливо, була спланована провокація.

У цьому референдумі це грає проти України, тому що замість того, щоб демонструвати своє європейське, толерантне, демократичне обличчя, вона показує себе з іншого боку.

Наталя Соколенко: Я знаю, коли сталися всі сумні події в Бельгії, ви саме поверталися додому і спостерігали за тим, як Європа сприймає ці новини. Що ви можете сказати?

Катерина Смаглій: Зараз я читаю повідомлення від своїх колег, які сьогодні в Брюсселі кажуть, що все спокійно, все працює за графіком. Посилилися перевірки, але брюсельці скоординовані, об’єднані. Будемо сподіватися, що ця криза мине достатньо швидко.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.