Слухати

Парад в нових одностроях - перші особи йшли на сміливі експерименти

26 серпня 2016 - 07:44
Facebook Twitter Google+
То був найкращий парад. При Януковичі жодного разу не було церемонії передачі бойових знамен, - Олекса Руденко
Парад в нових одностроях - перші особи йшли  на сміливі експерименти   / Програми на Громадському радіо

В студії Громадського радіо Олекса Руденко, геральдист, художник, співавтор нової концепції одностроїв і знаків розрізнення українського війська 

oleksa.jpg

Олекса Руденко // «Громадське радіо»
Олекса Руденко
«Громадське радіо»

Василь Шандро: В 25 річницю Незалежності України відбувся святковий парад. Вдалося те, що хотіли?

Олекса Руденко: Той «вау-ефект» все-таки відбувся. Ми, як розробники, бачимо певні недоліки. Головною ідеєю проекту було за фіксування нового українського війська. Ця подія відбулася, всі це побачили. Нажаль, не всі сприймають це емоційно. Є і побутове сприйняття, але ж воно теж є позитивним, тому що загального ефекту ми домоглися. Хочу подякувати всім колегам, з якими ми робили це свято. На чолі групи стояв журналіст Віталій Гайдукевич.

Тетяна Трощинська: Чому саме Гайдукевич?

Олекса Руденко: Справа в тому, що Гайдукевич закінчив історичний факультет за спеціалізацією «історія України та військова справа». Тож Віталій цілком розбирається в цій сфері. Плюс в нас була низка наукових консультантів та художників. Нам дуже приємно, що майже всі побачили ті елементи, які ми намагалися передати.

Василь Шандро: Чи спілкувалися Ви з військовими? Які в них відгуки?

Олекса Руденко: Безумовно, з військовими ми спілкувались все дорогу. З кимось були знайдені компроміси, з кимось – ні. 

nova_forma.jpg

Роди військ у новій формі // http://www.mil.gov.ua/
Роди військ у новій формі
http://www.mil.gov.ua/

Василь Шандро: З ким? 

Олекса Руденко: Еліта наших військ.

Тетяна Трощинська: Аеромобільних? 

Відхід від радянських традицій - неминучий

Олекса Руденко: Щодо аеромобільних військ вже йде обговорення, що генерал-майор Забродський, к

омандувач Високомобільних десантних військ був у широких блакитних лампасах та те, що не змінили колір беретів. Це дуже складно, адже в десантників це певна традиція, і ми не хочемо «ламати кайф» таким героїчним людям, як наші десантники. Це поступ

овий процес. За допомогою Міністерства оборони ми будемо переконувати, що відхід від радянської традиції неминучий. Негативні реакції певних військових будемо долати.

Василь Шандро: Як загалом Ви оцінюєте парад?  

peredecha_znamen.jpeg

Вручення бойових прапорів // http://www.president.gov.ua/
Вручення бойових прапорів
http://www.president.gov.ua/

Олекса Руденко: Через те, що я був задіяний в підготовці параду, мені важко об’єктивно судити. Але ж парад відбувся надзвичайно ефектним. В такий стислий термін і жорсткий час, як це робилося, то цей парад – максимум, якого можна було досягнути. Є деякі моменти неузгодження, деякі високопоставлені військовослужбовці не знають Статут, тому при врученні прапорів поводили себе не зовсім коректно, але все це лише через хвилювання. До речі, за часів Януковича не було вручено жодного прапору в жодній частині України. Зараз ця церемонія проходить вже 2-ий рік – це ефектна ставка.

Тетяна Трощинська: Воно було цікаве ще тим, що при врученні прапора, людина, яка його бере, хоче його отримати. Це означає, що з’явилася трошки інша військова еліта?

Олекса Руденко: По-перше, у нас з’явилася справжня воююча армія. Відбувся якісний перехід до зовсім іншої ментальності військових – вони відчули свою потрібність суспільству. Ступінь довіри до військових має зараз рекордний характер.

Ступінь довіри до військових зараз рекордний

Василь Шандро: Є скептична думка, що, змінивши форму, навряд чи змінюється зміст. Чи це так?

Олекса Руденко: Можна поміняти піджак на вишиванку і продовжити красти. Від цього не зміниться сенс. Але в даному випадку відбувається навпаки. Зміст військової діяльності, їхні подвиги та готовність до захисту вже змінився. Вражаючим стало те, що в липні нам був підписаний альбом з новою формою, а вже в серпні це перетворилося на парад в новій формі. Все це демонстрація рівня співпраці між волонтерської та військової співпраць. Те, як вигладали високопоставлені військові, наприклад, Полторак — показник рівня. Але ж зараз в соціальних мережах Полторак став героєм фотожаб.

poltorak.jpg

Фотожаба на Полторака  // http://ukranews.com/
Фотожаба на Полторака
http://ukranews.com/

Василь Шандро: Музичний супровід власне параду також відрізнявся від минулих років.

Олекса Руденко: Через загибель Небесної сотні ми отримали мелодію, яка закріпилася, як офіційний Реквієм в нашій країні – «Пливе кача по Тисині». Я вважаю, що це сильний твір. Маршова музика в українському війську базується на українських традиціях, армії УНР, Галицької армії. Мені здається, що музичний супровід був блискучим.

Василь Шандро: Загалом, цей парад був одним з кращих, чи все ж-таки найкращим?

Олекса Руденко: Я Вам скажу, що найкращим. Два десятиліття свого життя я намагався щось зробити, але так цілісно та комплексно в моїй практиці цей парад став найкращим.

Василь Шандро: Чи можливі якісь відкочування назад після того, як нову форму випробували? Чи готові вийти на співпрацю для внесення певних коректив?

Олекса Руденко: Без сумніву, корективи ще будуть. Ми їх вносимо набагато частіше, ніж військові. Крім того, юридично вирішується питання щодо експериментальної носки нової форми. 

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.