Слухати

Переговори між УНР та радянською Росією відбувались за участі перекладачів

23 січня 2016 - 09:12 2598
Facebook Twitter Google+
У 1918 році радянська Росія визнала УНР, — каже історик Віталій Скальський

Гість студії —  історик, дослідник історії Української революції 19171921 рр., науковий співробітник Інституту історії України НАНУ розповідає, що люди вилазили на дерева, аби спостерігати за дійствами з нагоди Акту Злуки.

Тетяна Трощинська: Що таке соборність в сучасному вимірі?

Віталій Скальський: Пояснення терміну «соборність» з’явилося ще до появи самого терміну. І це зробив Тарас Шевченко — «І мертвим, і живим, і ненародженим». Ця фраза якнайкраще характеризує поняття. Хибно думати, що соборність — це щось унікальне у світовій історії. Ми завжди говоримо, що Україна унікальна і історія її унікальна.  Ні — ми є звичайною нормальною історією у світовій практиці.

skalskyy_vitaliy.jpg

Віталій Скальський про Акт Злуки / Громадське радіо
Віталій Скальський про Акт Злуки
Громадське радіо

Василь Шандро: Чи могли б ви схематично проілюструвати, що відбулося із 1917 по 1921 рік?

Віталій Скальський: Тут варто розуміти, що ця історія не є лінійною, це сітка паралельних подій. які перетікали одна в одну. Якщо схематично — було дві імперії, до складу яких входили українські території: Російська імперія та Австро-Угорська. У 1917 році в Російській імперії стається революція і вона починає розвалюватися. 20 (7) листопада проголошується УНР (Українська народна республіка). Потім йшла війна, почали наступати більшовики. Наприкінці 1918 року розвалюється Австро-Угорщина і на українській Галичині виникає ЗУНР (Західноукраїнська народна республіка). У січні 1919 року ЗУНР та УНР оголошують про об’єднання. На фоні цього відбувалася перманентна війна: то більшовики наступали зі сходу, то поляки із заходу.

Василь Шандро: Як вкорінювалася радянська влада на території України?

Віталій Скальський: Вогнем, мечем і підступом. 5 тис. матросів балтійського флоту приїхали сюди по хліб, адже радянська влада казала, що в неї хліба нема, хліб є в Україні — йдіть і здобувайте його. Звісно, і  в Україні були свої перевертні.

Тетяна Трощинська: Як відбувалися урочистості з приводу Акту Злуки?

Віталій Скальський: По-перше, треба згадати про передвступний договір 1 грудня у Фастові. 3 січня в Галичині Національна Рада оголосила про своє прагнення об’єднатися з УНР, після чого в усіх повітових містечках почалися молебні, святкування. І вже 22 січня в Києві було організовано свято на Софійській площі Миколою Садовським. Один зі свідків цього дійства писав про те, що люди, аби краще спостерігати за дійством, вилазили на дерева.

cb58 390-47.jpg

Молебень на Софійській площі в Києві з нагоди проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР / Фото з ресурсу www.istpravda.com.ua/
Молебень на Софійській площі в Києві з нагоди проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР
Фото з ресурсу www.istpravda.com.ua/

Василь Шандро: На скільки Українська Держава тоді була легалізованою у світі?

Віталій Скальський: Українська держава  була визнана Німеччиною та її союзниками — Австро-Угорщиною, Болгарією, Османською імперією, а також радянською Росією.

Є договір 12 червня 1918 року між радянською Росією та Українською Державою Павла Скоропадського, яким перша фактично визнає УНР. Цікаво, що під час російсько-українських мирних переговорів були присутні перекладачі.

Василь Шандро: Період 1917-1921 років ми називали громадянською війною, зараз його вважають Українською революцією. Чи це коректно?

Віталій Скальський: Для історичної науки ця проблема була вирішена вже на початку 90-х років. Коли ми говоримо про цей період як про громадянську війну — знову залишаємо себе в орбіті Росії та концепції «единого народа». Якщо розглядати 1917-1921 роки як Українську революцію — говоримо про народження української нації.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.