Слухати

«Певного зміцнення гривні можна очікувати вже весною», — Олександр Жолудь

22 лютого 2016 - 08:30
Facebook Twitter Google+
Олександр Жолудь, експерт Центру економічної стратегії, розповідає, від чого залежатиме курс гривні і якої динаміки можна сподіватися навесні
«Певного зміцнення гривні можна очікувати вже весною», — Олександр Жолудь / Програми на Громадському радіо

zholud-oleksandr_0.jpg

Олександр Жолудь /
Олександр Жолудь

Андрій Гарасим: Наскільки серйозна ситуація з послабленням гривні цього тижня?

Олександр Жолудь: Це послаблення почалося з листопада минулого року, воно в першу чергу пов’язане з негативною динамікою на світових ринках — падіння цін на ринку чорних металів та ринку сільського господарства, кожен з яких складає приблизно четвертину нашого експорту.

А також через війну у нас є суттєве скорочення торгівлі з Росією, яка була і навіть після скорочення залишається нашим основним торговельним партнером. Усе це разом призводить до того, що приплив валюти до країни дуже скоротився, і, крім того, в нас затримка траншів від МВФ. Якщо немає притоку по торговельних чи фінансових операціях, це призводить до дефіциту валюти і зміни курсу, який ми спостерігаємо.

Андрій Гарасим: Яких подій на валютному ринку сподіватись найближчим часом?

Олександр Жолудь: У цілому, це буде залежати від розвитку ситуації країни, зокрема співпраці з МВФ. Багато установ співпрацює з МВФ і надає фінанси, якщо їх надає МВФ, і якщо ми отримаємо транш від МВФ, тоді, скоріш за все, відкриються можливості додаткового фінансування від інших організацій та урядів інших країн.

І важливою буде динаміка на ринку товарів, які ми експортуємо — чорного металу, сільського господарства, і на наших основних імпортних ринках, тобто ринку енергоносіїв. Зазвичай у весняно-літній сезон ми менше платимо за імпорт палива, оскільки закінчується опалювальний сезон, і зростає продаж металу, бо починається сезон будівництва.

Тобто весною можна очікувати на транш від МВФ і покращення припливу валюти по торгівлі, тому можна сподіватись на посилення гривні, якщо не буде погіршення ситуації на Сході.

Анастасія Багаліка: Падіння на російському ринку відображається на українському?

Олександр Жолудь: У Росії падіння викликано тими ж самими чинниками, що й у нас, тому ми маємо певну схожість руху гривні і рубля. Але це не тому, що ми зав’язані до рубля чи рубль до гривні, а через те, що і Україна, і Росія більшу частину експорту мають в первинних товарах.

Андрій Гарасим: До якого рівня може зміцнитися гривня?

Олександр Жолудь: Якщо ми спостерігали понад 26 грн. на міжбанку і понад 27 грн. на чорному ринку, то можемо сподіватися на рівень 25-25,5 грн., тобто незначне зростання.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.