Слухати

Під час Майдану жінки зробили масовий вихід у публічний простір, — Злобіна / Програми на Громадському радіо
Громадське радіо / Скачати зображення

Під час Майдану жінки зробили масовий вихід у публічний простір, — Злобіна

15 грудня 2015 - 08:21
Facebook Twitter Google+
Говоримо про старі та нові моделі жіночності

Тамара Злобіна, кандидатка філософських наук і мистецтвознавиця, говорить про старі та нові моделі жіночності. За її словами, після Майдану 2013-2014 року почався розпад старих моделей жіночності та гендерних стереотипів «Барбі» і «Берегині». Якими будуть нові образи жінок у масовій свідомості?

Ірина Славінська: Тамаро, якою є ваша оцінка того, що у Саудівській Аравії у 21 столітті жінкам надали право голосувати та кермувати автомобілем? Що можна сказати з цього приводу у порівнянні з українським контекстом?

Тамара Злобіна: Не думаю, що ми далеко пішли від Саудівської Аравії. Якщо подивитися на речі, які відбуваються в Україні, можна зробити висновок, що ні про яке рівноправ’я не йдеться.

zlobina_0_0_0_0.jpg

Тамара Злобіна про нову модель жіночності в Україні
Тамара Злобіна про нову модель жіночності в Україні
Громадське радіо

Ірина Славінська: Що означає метафора «гендерний розпад»?

Тамара Злобіна: Якщо ми говоримо про розпад, то часто розуміємо, що руйнується щось старе, але не йде мова про створення нового. Справа у тому, що кожна держава вибудовує свій гендерний лад.

В Радянському Союзі панівним був образ жінки-трудівниці, яка фактично не мала доступу до влади. Але ця історія закінчилася і почалася нова — сучасна Україна, а отже виникла потреба нової побудови гендерного ладу. І цим виросли нові моделі жіночого образу — «берегиня» та «барбі». Ці стереотипи дійшли до нас із 90-х років і оскільки Майдан був переломним моментом, це означає, що ми знову маємо будувати суспільно-політичний лад, а разом із ним і гендерний.

Зараз можемо спостерігати гендерний розпад, вибух. Можна скористатися метафорою вибуху пострадянської будівлі і навколо нас літають її уламки: залишилась корупція, але є новаторські ініціативи електронного урядування — тобто, бачимо навколо поєднання і старого, і нового. І все намагається вижити та закріпити за собою статус.

Ірина Славінська: Які симптоми цього розпаду? Що дає підстави припускати, що відбудуться зміни?

Тамара Злобіна:  Я спостерігаю за тим, як змінювалося ставлення жінок до себе. Під час Майдану жінки здійснили масовий вихід у публічний простір. Вони почали працювати у волонтерських соціальних ініціативах. Так багато соціальною роботою українські жінки ще не займалися. Відповідно, вони почали між собою спілкуватися, отримали новий досвід та почали по-новому себе сприймати. Для цієї жінки образ «берегині» чи «барбі» вже не підходить, тому що це жінка, яка будує країну, яка показує свої професійні якості часто в дуже критичних моментах.  

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.