Слухати

Підкуп виборців та інші порушення передвиборчої кампанії-2015

20 жовтня 2015 - 06:08
Facebook Twitter Google+
Хто і як підкуповує виборців на місцевих виборах і чи понесе хтось за це відповідальність?
Підкуп виборців та інші порушення передвиборчої кампанії-2015 / Програми на Громадському радіо

В студії «Громадської хвилі» Марися Захарченко, експертка Комітету виборців України, розповідає про порушення в передвиборчій кампанії на місцевих виборах 2015 року. За словами експертки, в законі про місцеві вибори та в Кримінальному кодексі передбачена відповідальність за підкуп виборців, але норми про відповідальність у цих документах різняться. На думку Марисі Захарченко, підкуп виборців має регулюватися саме Кримінальним кодексом: «Відбуватиметься повне розслідування не тільки наданих доказів, але і всього підкупу. Працюватиме презумпція невинуватості».

Якщо говорити про інші порушення, то звіти спостерігачів показують, що від прямого підкупу кандидати перейшли до «добрих справ», тобто будують дитячі майданчики, ремонтують під’їзди тощо. «Кандидати були зареєстровані за 34 дні до дня виборів, але факти підкупів було зафіксовано ще до початку кампанії. За такі факти не можна притягати до відповідальності», — говорить Марися Захарченко.

Ілона Довгань: Чи дійсно буде прийнято закон про посилення кари за підкуп виборців і як це змінить ситуацію?

Марися Захарченко: Потрібно зазначати, що підкуп виборців регулюється двома нормами: в законі про місцеві вибори передбачено відповідальність, а також в Кримінальному кодексі. І от ці норми, які прописані в обох законах, різняться. Коли наша організація пропонувала зміни до закону, то ми говорили про те, що підкуп виборців має каратися кримінальною відповідальністю. Це простило б наступне.

В Кримінальному законодавстві відкривається провадження і у людини є презумпція невинуватості, тобто відбувається повноцінне розслідування самого підкупу, а не лише тих доказів, що були надані. І це зменшує таку можливість, коли  політичний опонент  може сфальшувати таку ситуацію підкупу.

Ілона Довгань: Поясніть, будь ласка, нашим слухачам чому другий тур вважається більш проблемним і там може бути підкуп.

Марися Захарченко: Так. Якщо говорити про перший тур, то кандидати певним чином розпорошують свою передвиборну кампанію, використовують методи агітації і мають більше часу на роботу з виборцями.

Коли лишається два-три тижні перед другим туром, то є дуже мало часу для того, що впливати на виборця. І тут вже діють механізми «добрих справ».

 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.