Слухати

Покарання за секс з 16-літніми може бути криміналізоване: проект закону

21 травня 2016 - 08:40
Facebook Twitter Google+
Президент правозахисної організації «Ла Страда» Катерина Левченко розповідає про проект закону щодо криміналізації насильства над дітьми
Покарання за секс з 16-літніми може бути криміналізоване: проект закону / Програми на Громадському радіо

Профільний комітет Верховної Ради схвалив законопроект № 2016 щодо криміналізації багатьох видів злочинів, зокрема, щодо дітей та насильства над ними. Про рішучі зміни у напрямку захисту дітей в Україні, що містяться в новому законопроекті, розповідає президент міжнародного правозахисного центру «Ла Страда»  Катерина Левченко.

dsc08139.jpg

Катерина Левченко // «Громадське радіо»
Катерина Левченко
«Громадське радіо»

Тетяна Трощинська: Чому закон № 2016 є важливим для України?

Катерина Левченко: Поки що закон не ухвалений, він рекомендований комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності до прийняття в першому читанні. Законопроект називається «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації». Законопроект розроблений відповідно до Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Україна ратифікувала її ще 20 червня 2012 року, але національне законодавство досі не приведено у відповідність до цієї конвенції. Крім того, законопроект відповідає положенням факультативного протоколу конвенції ООН про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії, Європейській соціальній хартії і рекомендаціям моніторингових організацій.

Таким чином зміни, які пропонуються законопроектом, лежать в руслі міжнародного права. Законопроект вносить зміни до статей, пов’язаних з такими злочинами як розбещення неповнолітніх, задоволення статевої пристрасті неприродним способом, статеві зносини з особою, що не досягла статевої зрілості, а також, до статті 302, пов’язаною з утриманням будинків розпусти і звідництва. Багато з них підлягають уточненню. Так, наприклад, у статті 156 — про розбещення неповнолітніх — зазначено, що об’єктом сексуального насилля є особа віком до 16 років. Відповідно до європейського і українського законодавства дитиною є особа до 18 років.

Тетяна Трощинська: Хочу уточнити, про який вік йдеться.

Катерина Левченко: Коли ми говоримо «дитина» — маємо на увазі особу віком до 18 років. Цей термін визначений в конвенції ООН про права дитини. «Неповнолітня особа» — термін кримінального кодексу України. Це особа віком від 14 до 18 років. Малолітня особа — особа віком до 14 років.

Коли ми говоримо про насилля над дітьми, мова може йти не лише про тих, кому 5, 8 чи 10 років, а й про тих, кому 16 чи 18. Або нам потрібно відмовлятись від визначення поняття «дитина», що неможливо, або — певною мірою приводити свою точку зору у відповідність визначенню.

Тетяна Трощинська: Яким буде вік сексуальної згоди?

Катерина Левченко: В українському законодавстві немає поняття «вік сексуальної згоди». В нас є поняття «статева зрілість». 155 стаття має назву про «статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості». В 2015 році, відповідно до даних Єдиного реєстру досудових розслідувань, було 37 кримінальних проваджень. Дорослі особи скоїли злочини в 36 випадках, а в одному — неповнолітній.

Статева зрілість визначається виключно судово-медичною експертизою, що включає фізичну спроможність особи вступати в статеві зносини і народжувати дитину. Це поняття не враховує ані психологічний розвиток, ані моральну складову. Виходить, що в цьому випадку ми дивимось на особу лише з фізіологічної точки зору. За дитиною ми не бачимо людини.

В конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства є поняття «вік сексуальної згоди». 18 стаття конвенції пропонує кожній країні визначити вік, до досягнення якого забороняється займатись діяльністю сексуального характеру з дитиною. Це є кримінально караним діянням, але тільки для повнолітніх осіб. Дія цієї статті не поширюється на врегулювання статевих стосунків між неповнолітніми, що здійснюються за взаємної згоди. Мова йде про відповідальність дорослих осіб перед дітьми.

Так, в Європі найнижча вікова межа встановлена законом у Іспанії — це 13 років. 14 років — у Австрії, Естонії та Хорватії. 15 років — Франція, Данія, Греція, Ісландія, Македонія, Молдова, Чехія, Швеція, Словаччина, Словенія, Монако, Польща, Румунія. 16 років — в найбільшій кількості країн, це Великобританія, Ізраїль, Канада, Литва, Білорусь, Латвія, Нідерланди, Таджикистан та інші. В деяких країнах, як от в Ірландії та на Кіпрі, вік сексуальної згоди досягає 17 років, а в Мальті — 18 років.

Тетяна Трощинська: В Україні цей вік треба встановлювати окремо?

Катерина Левченко: В нас немає такого поняття. Законопроектом передбачено, що 16 років є віком сексуальної згоди.

Тетяна Трощинська: Тобто, коли мова йде про секс 16-річних з 18-річними, вже можуть бути проблеми?

Катерина Левченко: Так, звичайно. Можуть виникнути проблеми. 

Василь Шандро: Чи багато шлюбів укладається до 18 років?

Катерина Левченко: Офіційним віком вступу у шлюб є 18 років.

Тетяна Трощинська: Але ж можна взяти довідку і вийти заміж чи одружитися раніше.

Катерина Левченко: Наведу приклад. На національну дитячу гарячу лінію (0-800-500-225) звернулась мама 14-літньої дівчинки. Її донька займається сексом з 50-літнім чоловіком. Він дарує їй за це якісь подарунки і не примушує її до цього. Мама звернулась в міліцію, була призначена експертиза, яка визначила, що дівчинка є статевозрілою.

Як ці стосунки вплинуть на цю дівчинку? Сумніваюсь, що ці наслідки будуть позитивними.

Автори законопроекту обрали такий вік через те, що в 16 років особа отримує певні права і певну відповідальність. Крім того, 156 стаття кримінального кодексу, що називається «розбещення неповнолітніх» чітко передбачає покарання за вчинення розпусних дій щодо особи, яка не досягла 16-річного віку. Розпусні дії — це перегляд порнографічної продукції або, наприклад, оголення в присутності неповнолітньої особи. Статевий акт з такою особою злочином не вважається.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.