Слухати

Політичну відповідальність за зрив е-декларування має нести президент, – В.Шабунін

14 серпня 2016 - 10:54
Facebook Twitter Google+
З’ясовуємо, чи стане можливим запуск електронного декларування високопосадовців з наступного тижня
  Політичну відповідальність за зрив е-декларування має нести президент, – В.Шабунін / Програми на Громадському радіо

Телефоном спілкуємось з Віталієм Шабуніним, головою правління Центру протидії корупції

Андрій Гарасим: Чи можна вже зараз говорити про можливий зрив початку повноцінного електронного декларування з початку наступного тижня? 

shabunin.jpg

Віталій Шабунін // «Громадське радіо»
Віталій Шабунін
«Громадське радіо»

Віталій Шабунін: Немає жодних проблем ні з програмним забезпеченням, ні з документами, які б завадили Державній службі спецзв’язку дати відповідний сертифікат. Є небажання політичної еліти в показі суспільству кількості грошей, які були вкрадені після Революції Гідності. Електронне декларування важливе не тільки для того, щоб вони були зобов’язані показувати набагато більше інформації про свою статність, ніж зараз. В Україні вперше буде можливість притягати до кримінальної відповідальності за брехню в декларації. Саме для цього потрібен сертифікат Державного спецзв’язку. Але через ті ж причини його не дають.

Сергій Стуканов: А хто стоїть за Державною службою спецзв’язку, яка зараз гальмує електронне декларування?

Віталій Шабунін: Формально – це центральний орган виконавчої влади, який протягом півтори років знаходиться під Кабінетом Міністрів, але керівництво цієї організації до цього було під Службою безпеки України. Ціна відсутності сертифікату – неможливість повного запуску системи.  Під її запуском стоять транш МВФ і державні гарантії США. Тобто якщо Державна служба спецзв’язку і далі не буде надавати цих сертифікатів, Україна не отримає ключові, необхідні для виживання гривні, ресурси заходу. Восени ми будемо мати обвал гривні. Все це чітко розуміє політична еліта. Рішення не надавати сертифікати приймалося не службою спецзв’язку, а на самому українському політичному рівні.

Сергій Стуканов: Член агентства з питань запобігання корупції Руслан Рябошапко сказав, що в тих зауваженнях, які надійшли, 90 % — це опис програмного продукту, 10 % — неправда і маніпуляції. До всього іншого ці зауваження засекречені. Засекречені вони через те, що там немає ніяких змістовних зауважень?

Віталій Шабунін: Є дві причини, чому засекретили. Перша – відсутність предметних зауважень. Сьогодні було засідання Національної агенції з питань запобігання корупції, на яке ми запросили максимальну кількість журналістів. Брехня керівника спецзв’язку пана Євдощенка стала для всіх очевидною. Щоб не показувати безглуздість ситуації – зауваження засекретили. Друга причина полягає в тому, що розробник програмного забезпечення – компанія, яка найнята за гроші світового банку і ООН – не може вправити зауваження, які засекречені, бо не мають до них доступу.

Андрій Гарасим: Чи можна прогнозувати розвиток ситуації на найближчі дні? Можливий запуск електронного декларування в понеділок? Чи дата буде відкладена?

Віталій Шабунін: В понеділок може бути можливою подача декларацій держслужбовцями. Оскільки немає сертифікату відповідності, то за брехню в цієї декларації не можна буде покарати. В цьому і полягає ключовий план влади.

Андрій Гарасим: Чи не здається Вам, що таким чином ситуація заходить у глухий кут? Яким чином це буде далі розвиватися?

Віталій Шабунін:  Станом на сьогодні українська влада обрала загострення стосунків. Ще в обід була домовленість про те, що Державна служба спецзв’язку показує свої зауваження, а розробник їх швидко виправляє. Після цього Держслужбою спецзв’язку ці зауваження засекречуються. Зараз українська влада іде на загострення стосунків.

Сергій Стуканов: Коли Ви кажете про загострення українською владою стосунків, хто за це має нести відповідальність – прем’єр-міністр чи президент?

Віталій Шабунін:  Відповідальність несе Президент України, який сказав, що все повинно відбуватися вчасно і система повинна бути запущена. Зробивши цю заяву, він взяв на себе політичну відповідальність. 

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.