Слухати

Понад 90% військових потребують лікування зубів, — Асоціація стоматологів

23 жовтня 2015 - 03:02
Facebook Twitter Google+
Стоматологи допомагають бійцям АТО і вважають, що найбільше готові до медичної реформи
Понад 90% військових потребують лікування зубів, — Асоціація стоматологів / Програми на Громадському радіо

У Києві триває третій Національний український стоматологічний конгрес. Про основні теми, що обговорюються стоматологами, реформування законодавства і стоматологів-волонтерів ведуть мову президент Асоціації стоматологів України Мирон Угрин та президент Асоціації імплантологів України Орест Штука.

ugryn_0.jpg

Мирон Угрин
Мирон Угрин
Фото: hromadskeradio.org

Мирон Угрин: Сьогодні в Україні відбувається найважливіша подія для стоматологів — Національний український стоматологічний конгрес. На ньому розглядаються два вкрай важливих питання, а саме питання реформ та надання стоматологічної допомоги в умовах проведення бойових дій.

Ці теми абсолютно взаємопов’язані — війна викрила цілий ряд негараздів в медицині, в тому числі й в стоматології. Так показники надання необхідної стоматологічної допомоги серед військових складають понад 90%. Мова йде про військових, які вже мобілізовані і знаходяться на полігонах.

Василь Шандро: З поганими зубами людину не мають права призивати?

Мирон Угрин: Не мали б, тим більше з зубами, які треба видаляти, чи знімними протезами. Де-факто вони вже є непридатними до військової служби. За принципом любої мобілізації, людина має бути абсолютно здоровою, прийти без жодного карієсу. При обстеженні військових з одного південного полігону 98% мобілізованих вже потребували допомоги.

Тому асоціація підписала угоду про взаємодію з Міністерством оборони, ми вже відкрили на всіх полігонах свої кабінети, це 16 стоматологічних установ, і вже пролікували понад 10 тисяч бійців. Крім надання стандартної допомоги, ми проводимо реабілітацію поранених. Близько 30% всіх поранень — це поранення щелепно-лицьової ділянки. Також додалась допомога сім’ям загиблих вояків.

Василь Шандро: Пане Оресте, ви є одним з авторів «стоматологічного» законопроекту. Що цей законопроект має змінити?

shtuka.jpg

Орест Штука
Орест Штука
Фото: hromadskeradio.org

Орест Штука: Цей законопроект має змінити філософію адміністрування в організаціях охорони здоров’я. Насправді, не стоїть питання підлатати якісь з вже існуючих законів. Прогнило все настільки, що це треба просто взяти, стряхнути і зробити заново. Один закон тягне за собою ще один. Такий збіг обставин, який утворився в Україні, створив прецедент для тотальної корупції. Ці люди, які зараз знаходяться у цьому середовищі, вони себе дуже некомфортно почувають.

З однієї сторони, вони розуміють, що треба щось змінювати, але не хочуть це робити за власний рахунок. Ми вирішили не знаходити велосипед. В цілому світі діє законодавство про людей вільних професій — людей, що самі можуть зайняти себе і щось видати нагора. Згідно до існуючих там норм, фахівці з такими професіями можуть створювати свої самоврядні організації.

Анастасія Багаліка: Тобто якщо стоматологія стане самоврядною професією, то ви зможете вийти з-під керівництва Міністерства охорони здоров’я?

Орест Штука: Не цілком, але переважну більшість моментів орган самоврядування може на себе перебрати. Якщо запустити такий законопроект, ми можемо стати пілотним проектом для реформування всієї медицини. Стоматологія найбільше готова для таких речей.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.