Слухати

«Потрібно розробити нормальні критерії конкурсу до прокуратури», — Пеклун

10 січня 2016 - 12:53
Facebook Twitter Google+
Про перші результати реформи прокуратури, зокрема можливість залучення міжнародних експертів говоримо із експертом Центру протидії корупції Тетяною Пеклун
«Потрібно розробити нормальні критерії конкурсу до прокуратури», — Пеклун / Програми на Громадському радіо

tetyana_0.jpg

Тетяна Пеклун / «Громадське радіо»
Тетяна Пеклун
«Громадське радіо»

Андрій Сайчук: От нам знову доведеться якихось «варягів» запросити, що вони провели нам конкурс.

Анастасія Багаліка: Але чи вихід це?

Тетяна Пеклун: На жаль, потрібно констатувати: реформа провалена. Був ухвалений закон, а далі його імплементація була використана на користь системи і законсервована під керівництвом генпрокурора Віктора Шокіна. На початок нового року система повністю збережена. Чому так відбулося? Чому поміж призначених керівників немає особи, яка не працювала в системі прокуратури? Навіть 3% тих, що раніше не працювали у прокуратурі і пробилися на посади, не можуть запустити організм який не те що вмер, а вже розкладається. На моє переконання, це пов’язано з тим, що Генеральною прокуратурою керує людина, яка вийшла з цієї системи і будувала її. Тому потрібно не лише забирати повноваження в Генеральної прокуратури, а й створити нові правила відбору її керівництва.

Андрій Сайчук: Які висновки потрібно зробити з цього конкурсу, щоб не повторити помилок?

Тетяна Пеклун: Системна помилка була в тому, що їх оцінювали за формальними критеріями, такими як знання законодавства, якісь психологічні чи аналітичні здібності. Проте у всіх цих кандидатів уже були справи, на котрі треба було дивитись. Тому ми бачимо, що до керівництва прибули колишні працівники з різних органів прокуратури. Те саме з державною службою. Україна не має досвіду, тому потрібно долучати іноземний досвід і підходи.

Анастасія Баліка: Чи можна перепровести цей конкурс?

Тетяна Пеклун: На мою думку, потрібно його перепровести, розробивши нормальні критерії оцінювання. Треба змінювати рівень заробітної плати. Тоді на конкурс підуть люди з нормальною мотивацією. Це дасть змогу вибирати не серед найгірших, а й серед найкращих. Те, що вступив у силу закон — це добре, але як реформувати державну службу, якщо немає гідної заробітної плати? Тому не варто очікувати, що зараз навіть українські випускники підуть працювати у державну службу.

Анастасія Баліка: Чи можна піти іншим шляхом: не знизу, а зверху?

Тетяна Пеклун: Я вважаю, що цей рух має бути паралельним. Але допоки в Генпрокуратурі працюють люди, які в цій системі перебувають вже давно то неможливо звільнити когось одного, щоб не зачепити іншого. Я бачу єдиний шлях —  повністю замінити весь прокурорський склад на території України.

Андрій Сайчук: Чи не буде проблемою те, що створиться вакуум юристів?

Тетяна Пеклун: Україна випустила величезну кількість юристів, щоправда, я не впевнена в їхній фаховості. Проте жодні зміни не відбудуться, якщо в Україні не буде правосуддя. Тому поки не відбулись якісь судові зміни, не варто очікувати позитивних змін у інших змінах.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.