Слухати

Райнін як голова АП не відіграватиме самостійну політичну роль?

29 серпня 2016 - 21:36
Facebook Twitter Google+
Призначення головою Адміністрації президента Ігоря Райніна і відхід Бориса Ложкіна коментує політолог, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань
Райнін як голова АП не відіграватиме самостійну політичну роль? / Програми на Громадському радіо

Ірина Славінська: Хочеться попросити «перекласти» призначення Райніна з мови призначень на мову меседжів, якщо він в цьому призначенні є.

Олесій Гарань: Давайте говорити не про минулий досвід Райніна, а про посаду голови АП, якою вона стала. Тому що це важливо для розуміння того, що Райнін зможе, а чого не зможе зробити на цій посаді.

Роль голови АП при президентові Порошенку стала не стільки політичною, як вона була за часів Кучми у якого був Табачник або Ющенка, за якого були Рибачук, а потім Балога, чи взагалі Януковича з його Льовочкіним. Вони завжди обговорювалися в пресі, були присутні в різних скандалах. Ложкін діяв дуже непомітно і це відбиває ту роль, яку зараз відіграє голова АП. Це людина, яка очолює офіс президента, але не має власних політичних амбіцій. Ця людина виконує важливі комунікативні функції.

Мені здається, що це правильно. Ми можемо по різному оцінювати діяльність Адміністрації президента. Але той, хто очолює АП є комунікатором, він виконує важливі підготовчі процеси. Заміна Ложкіна на Райніна свідчить про те, що ці функції будуть збережені і надалі. Райнін не буде прагнути відігравати самостійну політичну роль. Але він має досвід роботи на посаді голови Харківської ОДА. А до того чотири місяці працював заступником голови АП у 2014 році.

Про Райніна можна сказати, що він мав політичні зв’язки з Батьківщиною і з Арсеном Аваковим. При цьому він не був яскравим самостійним політиком. Тому базова роль Адміністрації при ньому залишиться тією самою. Райнін не має досвіду пошуку скадних закулісних компромісів. Ми знаємо, що Ложкін відзначався тим, що підтримував стосунки з усіма. А от Райніну ще потрібно стати таким, навчитися вести переговори.

Ірина Славінська: Борис Ложкін сьогодні заявив, що мільярдер Джордж Сорос підтримує його участь в інвестиційній раді. Що про це можна сказати?

Олексій Гарань: Це позитивно. Фактично Ложкін залишається працювати з президентом тільки в іншій ролі. Наскільки його підтримує Сорос? Мені важко це коментувати. Але як глава АП Ложкін курував Національну раду реформ. Зараз він буде координатором інвестиційної ради. Якщо йому вдасться отримати прихильність Сороса, це буде дуже добре. І, до речі, зверніть увагу на сигнал: заступники голови АП залишаються на своїх місцях. Це свідчить про спадковість.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.