Слухати

Референдум в Нідерландах консультативний, уряд може маневрувати, — адвокат

26 березня 2016 - 08:30
Facebook Twitter Google+
Юридично передумови референдуму в Нідерландах, незалежно від результату, для України є сприятливими, — Андрій Вишневський
Референдум в Нідерландах консультативний, уряд може маневрувати, — адвокат / Програми на Громадському радіо

Спілкуємося з адвокатом Андрієм Вишневським, який щойно повернувся з Нідерландів і розповідає свіжі адвокатські враження з приводу референдуму щодо угоди про асоціацію України-ЄС, який відбуватиметься в цій країні 6 квітня 2016 року.

vyshenskyy_0_0_0_0_0_0.jpg

Андрій Вишневський // «Громадське радіо»
Андрій Вишневський
«Громадське радіо»

Лариса Денисенко: Ви нещодавно перебували в Нідерландах. Які настрої там домінують в процесі підготовки до референдуму? Чи спостерігали ви там проукраїнські настрої?

Андрій Вишневський: Коли я спілкувався з людьми з різних сфер, наприклад, уряду, громадських організацій тощо, то відчуття не сприйняття України у мене не склалося. Навпаки, складається враження, що стосунки між Україною і Нідерландами є найбільш інтенсивними і доброзичливими за останні роки. Іноді навіть самі нідерландці демонструють відчуття вини, що цей референдум відбувається.

Вони по суті тестують свій новий закон про референдум на такій дражливій і чутливій темі. Відчувається прагнення, щоб використати цю ситуацію, щоб посилити зв’язки між нашими країнами. Це проявляється навіть у регулярних візитах з України в Нідерланди і навпаки, зв’язках між бізнесами і громадськими організаціями.

Все більше чується теза, що ті, хто будуть голосувати проти України на референдумі, по суті будь голосувати проти об’єднаної Європи. В Нідерландах справді перебуває дуже багато євроскептиків. Українське питання просто стає заручником цієї більш ширшої проблеми.  

Що стосується радикальних правих сил Нідерландів, то, дійсно, Соціалістична партія доволі активно агітує проти угоди асоціації з Україною. Вони використовують при цьому суто кремлівські штампи, що ніби то не можна інтегруватися з розділеною Україною.

Але там є і ніші політичні сили, наприклад, партія «D66», яка офіційно агітує за Україну і використовує для цього свої партійні фінанси. Уряд Нідерландів поводитися доволі обережно. В останні дні звучать недвозначні заяви, про те, що Нідерландам буде економічно вигідна асоціація з Україною.

Анастасія Багаліка: А як нідерландці ставляться до радянських штампів в сприйнятті України?

Андрій Вишневський: Я не думаю, що багато нідерландців достатньо знають про Україну. Вони сприймають на віру і я не впевнений, що вони багато думають саме про Україну, щоб зробити осмислений вибір саме з точки зору доцільності угоди про асоціацію.

Лариса Денисенко:  Зараз Конституційний суд України якраз розглядає закон про референдуми.  Очевидно з ним у нас є проблеми. Ви говорите, що Нідерланди на питанні України тестують свій закон про референдуми. Розкажіть докладніше про їхній закон.

Андрій Вишневський: Юридично передумови цього референдуму, незалежно від результату, для України є сприятливими. По-перше: угода про асоціацію ратифікована обома палатами нідерландського парламенту, підписана монархом і оприлюднена. Тобто вона вже набула чинності. По-друге:  цей референдум має консультативний дорадчий характер. Його результати не є обов’язковими для втілення.

У разі негативного для України результат уряд Нідерландів має досить широкий прості для маневру. Або уряд внесе до парламенту законопроект, який змінить попереднє рішення. Це може створити небезпечний прецедент, коли консультативний референдум стає імперативним. Це може для самих нідерландів ще не раз не дуже добре відгукнутися. Другий варіант — це передати ратифікаційні інструменти до Брюсселю і таким чином завершити процедуру ратифікації.

Якщо подивитися на стан суспільства, то виходить, що проти прийдуть голосувати приблизно 36 % громадян, а за приблизно 35 %. Явку на цей референдум прогнозують не більше ніж 40 %. Якщо цей прогноз справдиться, то не більше 15 %, які мають право голосу — виступають проти. Але тут важко щось прогнозувати, тому що є багато факторів міжнародної політики, які не є публічними. Але ніхто не очікує високої явки.

Анастасія Багаліка:  Такі висновки спираються на попередню соціологію?

Андрій Вишневський: Так. Є цілий ряд попередніх досліджень та опитувань. Такі прогнози також фігурують в ЗМІ. Наш посол в Нідерландах також звертав на це увагу.

Також пан посол вважає, що історія з малазійським «Боїнгом» не може надто негативно позначитися на результатах референдуму. Нідерландці найменшою мірою звинувачують в цьому Україну.  

Лариса Денисенко: Наскільки загалом наше посольство є присутнім в цьому питанні і представляє Україну в вигідному світлі?

Андрій Вишневський: З того, що можна бачити, то це максимально інтенсивна робота. Україна зараз приєдналася до низки міжнародних угод. За словами пана посла, більш сприятливого періоду у стосунках двох країн ще не було.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.