Слухати

Результати виборів у США не є падінням демократії, — М. Мінаков

10 листопада 2016 - 07:15
Facebook Twitter Google+
Дональд Трамп стає президентом з дуже великим мінусом, у нього обмежений мандат, — переконаний філософ Михайло Мінаков
Результати виборів у США не є падінням демократії, — М. Мінаков / Програми на Громадському радіо

Вибір Трампа — це вибір тих, хто раніше на вибори не приходив. Зараз голосування — це дзвін до еліт, які забули про інтереси просто люду. Так вважає гість студії Михайло Мінаков.

Анастасія Багаліка: Те, що сталося довкола президентства у США, багато хто назвав у соцмережах падінням демократії. Це, на вашу думку, дійсно так?

Михайло МІнаков: Ні, це не є падінням демократії. Я впевнений, що демократична політична система Америки витримає. Вона розрахована, так би мовити, навіть на дурня. Яка б людина не потрапляла на пост, є достатньо інструментів для контролю за нею. Крім того, треба зважати на те, що Дональд Трамп стає президентом з дуже великим мінусом. Він то отримав більшість виборців, однак, якщо рахувати зараз, він приблизно на 200 тис. відстає від Гілларі. Таким чином він є президентом з обмеженим мандатом.

Крім того, попри те, що на цих виборах республіканці ведуть і сенат, і конгрес, Трамп все одно залишається фігурою, яка не об’єднує республіканську партію, а поділяє її. Тому в нього не буде великої підтримки з боку партії. Ймовірно, що республіканці спостерігатимуть за ним з не меншою прискіпливістю, аніж демократи. Таким чином, я б не перебільшував тут падіння демократії. Точно треба побачити, що американська політична система потребує реформування, але це вже розмова до американських політиків, активістів.

Євген Павлюковський: Популізм, який сприймався в риториці Дональда Трампа, впродовж його виборчої кампанії — наскільки такі речі корелюють із питаннями демократії?

Михайло Мінаков: Тут є питання до того, яким чином суспільство контролює публічну думку, як люди бояться висловлюватися. Лідери думок в Америці були налаштовані проклінтонськи. А прості люди приховували свою думку. Це саме відбувається і в Україні. Прихована думка — це феномен і сучасної Європи, і США.

Євген Павлюковський: Чи свідчать подібні речі про те, що люди середнього класу досить поверхнево цікавляться політикою?

Михайло Мінаков: Ні, я б сказав, що зараз політикою почали цікавитися навіть низи. Вибір Трампа — це вибір тих, хто раніше на вибори не приходив. Зараз голосування — це дзвін до еліт, які забули про інтереси просто люду.

Анастасія Багаліка: Що тепер робити тим, хто підтримував Гілларі Клінтон?

Михайло Мінаков: Люди здебільшого підтримали Гілларі і це дає демократам мандат на майбутнє. Їм треба буде змінити свою політику, переглянути їх стосунки із нижнім й середнім класом. Крім того, це виклик республіканській партії, яка потребує серйозної реформи.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.