Слухати

Розсекречені ЦРУ документи як джерело знань про український визвольний рух, - Володимир Бірчак

20 січня 2017 - 10:10
Facebook Twitter Google+
Про розсекречені ЦРУ документи спілкуємося із Володимиром Бірчаком, науковим співробітником Центру досліджень визвольного руху.
Розсекречені ЦРУ документи як джерело знань про український визвольний рух, - Володимир Бірчак / Програми на Громадському радіо

Сергій Стуканов: Понад 11 тисяч документів, якщо вірити повідомленням у медіа, стосуються України. Що цікавого там може бути для суспільства, істориків, політиків?

Володимир Бірчак: Справді, пошук по минулих розсекречених документах Центрального розвідувального управління США видає близько 11 тисячі документів із ключовим словом “Україна”. Загалом розсекречено і виставлено у мережу близько мільйона цих документів.

Щодо самих документів, то це період холодної війни. Тобто, ми маємо другу половину 20 століття. Зокрема, ці документи про Корейську війну, а також великий масив присвячений Україні.

Що цікавого є у цих документах? Бачимо, що це документи науково-академічної розвідки США, так як можна зустріти багато видань Академії наук УРСР, цілі доповіді українських академіків, науковців, які перекладені на англійську мову. Доповіді стосуються як питань фізики, так і хімії, а також інших предметів.

Там також є досить цікаві документи у форматі військової розвідки. По західній Україні це точкові плани, схеми, карти, розміщення військових заводів, частин.  Також є досить великий масив інформації, який пов’язаний із українським визвольним рухом, тобто, з українськими націоналістами та УПА.

Ці документи ЦРУ важливі у тому, що дають можливість верифікації джерел. Тобто, підтвердження чи спростування тої, чи іншої інформації через додаткове джерело, яке надає зараз ЦРУ у вільному доступі.

Ці документи розвівають багато міфів. Дуже поширюваний Росією міф, що українські націоналісти “стріляли нашим дідам у спини”. Тобто, говориться про те, що УПА десь там робила диверсійні вилазки проти червоноарміців, які боролися із нацизмом. Однак, ми знаємо із документів націоналістів, що це неправда, і УПА воліла не вступати в сутички із регулярною армією. Водночас аналізуючи ці документи ЦРУ ми маємо підтвердження тому. Переклавши, я можу навіть зачитати: “УПА не бере собі за ціль воювати із Червоною армією. УПА вважає цю армію багатонаціональною, а також у цій армії багато солдатів, які мобілізовані примусово. Тому, основною ціллю для боротьби УПА є репресивні органи МВД та МГБ, які знущаються над населенням”. Це пряма цитата із аналітичної довідки ЦРУ, яка допомагає розбивати усталений радянський міф.

Ще один цікавий матеріал серед розсекречених матеріалів – це аналітична довідка про український націоналізм та його стадії розвитку.

Андрій Куликов: Коли ж з’явився український націоналізм за цими документами?

Володимир Бірчак: Там ідеться про кінець 19 століття. І в цьому документі український націоналізм подається як боротьба за українську державність. Згодом у цьому документі аналіз переходить до періоду Української військової організації і Організації українських націоналістів. Знову ж таки, маємо цікаве твердження аналітиків ЦРУ про 1941 рік і спроби українських націоналістів за допомогою Німеччини відновити українську незалежність. Водночас, там зазначається, що українські націоналісти не поділяють політики нацистів та їхніх расистських та антисемітських поглядів.

Сергій Стуканов: Чи планує ваш Центр перекласти основні документи і поширити їх в Україні?

Володимир Бірчак: Ці матеріали ще будуть опрацьовуватися. Бо частина із них це просто переклади із української. Але я думаю, що так, Центр буде займатися цим питанням, щоб найбільш цікаві аналітичні довідки перекласти  та оприлюднити в Україні.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.