Слухати

Що чекає на тих, хто не платитиме за новими тарифами?

19 червня 2016 - 09:56
Facebook Twitter Google+
Адвокатка Тетяна Монтян заявила, що Національний регулятор створено у неконституційний спосіб, тому «можна не платити за тими тарифами, які він підвищує»
Що чекає на тих, хто не платитиме за новими тарифами? / Програми на Громадському радіо

kotko_vasyl.jpg

Василь Котко // «Громадське радіо»
Василь Котко
«Громадське радіо»

pavlyuk_svyatoslav.jpg

Святослав Павлюк // «Громадське радіо»
Святослав Павлюк
«Громадське радіо»

Телефоном спілкуємось із пані Тетяною Монтян. Також гостями студії є Василь Котко, голова Громадської ради при НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг), Святослав Павлюк, керівник київського офісу Асоціації «Енергоефективні міста України»

Тетяна Трощинська: Пані Тетяно, на якій підставі ви говорите про те, що можна не платити за тими тарифами? Чому ви так вважаєте?

Тетяна Монтян: Національний регулятор, який встановлює тарифи, було створено з порушенням Конституції. Саме на це звернули увагу загальні суди. Справа пішла знизу вверх аж до Верховного Суду України, який зі свого боку зробив подання до Конституційного Суду України з даного приводу.

Тетяна Трощинська: Поки справа перебуває на розгляді у Конституційному суді національного регулятора не можна вважати законно назначеним?

Тетяна Монтян: Безумовно. Регулятор вважається нелегітимним, адже створений у неконституційний спосіб. До того часу, поки судом не буде встановлено його легітимність чи нелегітимність і доки не буде створено новий регулятор, який у законний спосіб встановить розмір тарифів, можна не платити.

Тетяна Трощинська: Хотіла б запитати про ризики.

Тетяна Монтян: Ризиків немає. Якщо у людей є зайві гроші — їм немає про що турбуватись. Якщо це люди, у яких такої можливості немає — краще відкладати гроші, а потім у разі з’ясування та встановлення законним шляхом розміру тарифів заплатити.

Тетяна Трощинська: Чи є ймовірність того, що компанія, яка надає послугу, зокрема, постачає тепло, буде позиватися на конкретного громадянина?

Тетяна Монтян: Ймовірність, звісно, є. Але це все також кошти, ресурси і час.  У ситуації шаленої кризи неплатежів навряд чи монополісти будуть цим займатися.

Але навіть якщо таке станеться — можна спокійно роздрукувати подання з сайту Верховного Суду України до Конституційного і заявити клопотання про зупинення розгляду справи до встановлення легітимності чи не легітимності регулятора.

Тетяна Трощинська: Хто заплатить за тих, хто не платить?

Василь Котко:  По-перше,  поки питання розглядається, немає жодних підстав вважати комісію нелегітимною.

По-друге, я вважаю, що це абсолютно шкідливі заяви безвідповідального політика, метою якого є пропіаритись та заробити рейтинг.

По-третє, як ви розумієте, в економіці у нас товарно-грошові відносини. Якщо закінчаться гроші — закінчиться й товар.

Зараз наша країна перебуває в кризі, але знаходимось на стадії, коли ми починаємо оживати. Є шанс вибратися із того багна, в якому перебуваємо. І такого роду заклики погіршують становище, але не покращують.

Святослав Павлюк: Не зовсім правда, що тарифи встановлює національний регулятор. Не є правдою і те, що він їх підняв. Тарифи на тепло та воду, фактично, розраховуються містами. 90% всіх цих компанії — муніципальні. Це є власність міста.

Місто спочатку подає план об’єму електроенергії, котра має бути вироблена. Разом з місцевим монополістом або з іншим постачальником тепла розраховують тариф за існуючими формулами і передають його регуляторові на перегляд. За моїм відчуттям, регулятор виконує тут роль омбудсмена: він зрізає ціну, якщо є якесь завищення. Фактично, НКРЕКП зрізає тариф до притомного рівня. Говорити, що він підняв його — смішно. Ще один момент — національний регулятор встановлює тариф для  150 чи 170 ліцензіатів взагалі.

Якщо ми почнемо зараз не платити — це закінчиться банальним банкрутством муніципальних компаній.

Василь Шандро: Є якась можливість оскаржувати тарифи?

Святослав Павлюк: Минулого року була перша хвиля значного підняття тарифі. Всі ті, хто мають малі доходи, можуть скористатися субсидією.

Василь Котко: Дійсно, найбідніша частина населення у нас захищена. Зараз 40% домогосподарств отримують субсидію. А тому, скільки б не піднімались тарифи, на них це ніяк не позначається.

А ті люди, які мають гроші, — здатні платити за нормальною ціною.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.