Слухати

Що стало причиною загибелі студентки медуніверситету Мукаддас Насирлаєвої?

21 лютого 2018 - 12:01
Facebook Twitter Google+
Про ймовірні причини загибелі розповідають ректорка медичного університету Катерина Амосова та представник сім’ї загиблої Ровшанбек Розметов
Що стало причиною загибелі студентки медуніверситету Мукаддас Насирлаєвої? / Програми на Громадському радіо

30 січня студентка університету Богомольця Мукаддас Насирлаєва стрибнула з мосту. Зранку 19 лютого на сторінці Медуніверситету опублікували  повідомлення, що зникла студентка з Туркменістану Мукаддас Насирлаєва була відрахована з НМУ ім. Богомольця.

Обговорюємо різні версії як щодо загибелі студентки, так і щодо відсторонення від посади ректорки медуніверситету, у тому числі — версію від самої ректорки Катерини Амосової.

Також у студії присутній адвокат Валентин Гвоздій, а телефоном до розмови долучається Ровшанбек Розметов, адвокат родини Насирлаєвих та очільник діаспори туркменського народу.

За словами Катерини Амосової, Мукаддас Насирлаєва була відрахована з університету через порушення міграційного законодавства:

«Трагічне зникнення Мукаддас – це трагедія. Наш університет провів службове розслідування щодо обставин, які передували зникненню цієї дівчинки. Результати його оприлюднені два дні тому на нашому сайті. Там є детальний аналіз, який підтверджується поясненням всіх учасників тих подій, зокрема щодо її виключення із університету внаслідок порушення умови контракту, який вона підписувала, щодо невиконання міграційного законодавства України. Університет не є учасником цього процесу, він не дає жодних довідок – це все є в законі.

Мукаддас підрисувала контракт, добре володіючи російською мовою, яку в своїх документах визнала рідною. Студентками нашого вишу є дві її сестри – вони на два курси старші, теж підписували контракти.

Зі слів працівників деканату, Мукаддас приходила зі своїми колегами з першого курсу до деканату, які робили там певні рухи щодо оформлення посвідки на проживання. За інформацією, яку ми отримали при розслідуванні, я маю підстави казати, що Мукаддас добре володіла російською мовою, розуміла свій контракт, брала участь з іншими студентами в процедурі оформлення посвідки. Чому вона перебувала нелегально в Україні місяць? Ми не можемо зараз сказати».

Представник сім’ї загиблої Ровшанбек Розметов висловив свою версію того, що сталося:

«Я читав висновок комісії на сайті медуніверситету. Там є декілька нестиковок. Мукаддас дійсно володіє англійською, російською, туркменською, узбецькою мовами. Якщо вона приходила, надавала допомогу своїм колегам-студентам у отриманні посвідки, виникає питання: чому тоді працівники не сказали, що їй також потрібно отримати посвідку на тимчасово проживання в Україні».

Також нагадуємо, що 20 лютого ректорку медуніверситету Катерину Амосову відсторонили від посади. Офіційна причина: зрив ліцензійного іспиту для студентів-стоматологів. 

У міністерстві охорони здоров’я вважають, що дійсна причина, чому Університет ім. Богомольця не уклав договорі з Центром тестування МОЗ щодо проведення іспиту КРОК, у спротиві до змін в освітній системі. Про це під час брифінгу сказав заступник в.о. голови МОЗ України Олександр Лінчевський.

Читайте також: Блокування іспиту КРОК — це спротив старої системи освіти, — Лінчевський

Ось як це пояснила в ефірі сама Катерина Амосова:

«Насправді система ліцензійних тестових іспитів, яка була впроваджена в Україні 15 років за взірцем США зокрема, є дуже передова та важлива для країни. Я є абсолютною прихильницею цього тестування.

На жаль, такий гарний початок і старт в Україні не реалізувався повною мірою, оскільки якість українських тестів, які, до речі, пишуть українські викладачі на волонтерських засадах, рецензують теж на волонтерських засадах, значно нижча, ніж міжнародних, про що я можу свідчити як лікар – терапевт і кардіолог.

Про це свідчить і зіставлення результатів складання тестового іспиту «КРОК 3» українськими інтернами рік тому, які одночасно складали субтест американських тестів, перекладених в Україні. Українські тести склали 95% і більше інтернів, американські – 4%. Чому так сталося? Думаю, всі погодимося, що золотим стандартом є американські тести. Українські тести недостатньо валідні і мають бути покращені.

Тести потрібно складати, і вони складаються 15 років. Але оплачувати послуги Центру тестування, який проводить адміністрування іспитів, треба за законом. Я є відповідальною за державні гроші нашого університету і відсторонена за те, що не піддалася тиску МОЗ, щоб перерахувати півтора мільйона гривень не за відкритою тендерною процедурою, а такою собі договірною процедурою, і я не виконала цю письмову рекомендацію заступника міністра».

Слухайте повну версію розмови про загибель студентки медуніверситету Мукаддас Насирлаєвої та відсторонення ректорки вишу в доданому звуковому файлі. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.