Слухати

«Співпрацю з МВФ не варто міфологізувати», — Борис Кушнірук

08 березня 2016 - 08:00
Facebook Twitter Google+
Надання наступного траншу Україні напряму залежить від того, як швидко буде вирішено політичну кризу і змінено уряд. Про необхідні кроки, а також про міфи щодо МВФ розповідає економіст Борис Кушнірук
«Співпрацю з МВФ не варто міфологізувати», — Борис Кушнірук / Програми на Громадському радіо

kushniruk_borys_0.jpg

Борис Кушнірук «Громадське радіо»
Борис Кушнірук
«Громадське радіо»

Анастасія Багаліка: Чому МВФ постійно відкладає наступний транш?

Борис Кушнірук: У нас виникла неочікувана, хоч і класична для України ситуація: спочатку ми не могли вирішити, на базі якої податкової системи ми будемо складати бюджет, і МВФ чекав урегулювання цього питання, потім почався аналіз того, що затвердили, і в МВФ уже є питання, наскільки ми зможемо забезпечити погоджений рівень дефіциту. Після того почалась історія з відставкою уряду. Для МВФ це означає, що одна з осіб, які брали на себе зобов’язання, відправляється у відставку, і виникає питання, чи будуть продовжуватися виконання зобов’язань. Тому вони чекають, як депутати врегулюють це питання, потрібна добра воля Яценюка, усвідомлення, що в нього немає підтримки у парламенті, а це паралізує роботу, тому що уряд, який не спирається на більшість і не може провести через парламент законодавчі ініціативи, є слабким і неефективним. Зараз питання, чи погодиться Арсеній Петрович піти у відставку і чи вдасться сформувати новий уряд, який зможе працювати.

Анастасія Багаліка: Ймовірні зміни в уряді можуть позначитись на тому, як МВФ трактуватиме співпрацю з Україною?

Борис Кушнірук: МВФ цікавлять не прізвища, а те, щоб очільники країни погоджувались із вимогами і виконували їх.

Кирило Лукеренко: У соцмережах є низка постів про те, для чого нам взагалі МВФ і його допомога?

Борис Кушнірук: По-перше, потрібно усвідомлювати, що на сьогодні МВФ є фронтменом співпраці України із Західним світом. На співпраці з МВФ зав’язані всі інші кредитні і фінансові допомоги з боку ЄС, Світового банку, США і так далі. Зараз ми не можемо подолати усі проблеми без підтримки Заходу, якщо не хочемо скотитись у прірву хаосу. Ми не зможемо без їх допомоги утримати бюджет без друкування грошей, а це інфляція і збільшення бідності. Інша справа, що у нас доволі часто міфологізують МВФ: кажуть про них те, чого вони насправді не вимагають. Наприклад, підвищення пенсійного віку. МВФ взагалі не цікавить питання підняття пенсійного віку, він ставить питання по-іншому: у вас діра у забезпеченні людей пенсійного віку, і з кожним роком ситуація погіршуватиметься.

Тому питання співпраці з МВФ відбувається у рамках доволі чіткої дискусії. Ви хочете знизити податки? Гаразд. Тоді ви маєте чітко скоротити витрати. Якщо ваш дефіцит буде більшим за певну суму, ми не готові його покривати. А якщо ви плануєте великий дефіцит і покривати його, друкуючи гроші, то наша співпраця не має сенсу.

Здавалось би, адекватні люди кажуть, що МВФ і США роблять все для того, щоб зробити Україну слаборозвинутою державою. І ще добре, коли так кажуть проросійськи налаштовані люди, але ж таке можна почути і від тих, хто заявляє про свої проукраїнські позиції. І це не має нічого спільного з тим, чого насправді від нас хоче МВФ.

Кирило Лукеренко: Дуже часто МВФ звинувачують у тому, що через нього уряд змушений піднімати ціни на газ. Це так чи ні?

Борис Кушнірук: Це знову напівправда. Із 2009 року МВФ говорить про те, що ми, з одного боку, тримаємо занижені тарифи для населення на газ, але при цьому закриваємо фінансову діру, яка виникає у «Нафтогазу», грошима з бюджету — за ці роки на закривання дірок ми витратили близько 25 млрд доларів. Це при тому, що дешевий газ — це ілюзія: у громадян витягли гроші і значною мірою віддали олігархам: чим більша різниця між ціною для населення і ціною для промисловості, тим більше можна було заробляти на тому, що газ, який списувався на населення, ішов комерційним структурам. Коли розрив у ціні у певний період був у 10 разів, можна уявити, який надприбуток був в окремих осіб. Щороку більше мільярда доларів у нас кралось за рахунок ігор з різними цінами на газ. Не кажучи вже й про те, що поки газ дешевий, ніхто не думає про те, що його потрібно економити.

Тобто низька ціна на газ спричиняла діру в бюджеті, породжувала корупцію, і МВФ казав: якщо ви це не подолаєте, то не зможете рухатись далі.

Анастасія Багаліка: Коли ми можемо розраховувати на черговий транш від МВФ?

Борис Кушнірук: Це залежатиме від розв’язання політичної кризи. Якщо ми її не розв’яжемо — уряд зависне. Якщо Арсеній Яценюк каже «ні» — сформувати нову коаліцію буде неможливо. Нас чекають дострокові парламентські вибори. В цей час уряд продовжуватиме виконання своїх обов’язків. До формування нового уряду, підписання нового меморандуму з МВФ кредиту не буде, не буде і всієї іншої допомоги від партнерів на Заході.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.