Слухати

Спроба перевороту у Туреччині могла бути зрежисована владою

17 липня 2016 - 07:56
Facebook Twitter Google+
Інші версії, які лунають у турецьких ЗМІ та обговорюються людьми — Ердоган знав про ймовірність перевороту і хотів використати його для чистки, або ж організатором путчу був ісламіст Фетхулла Гюлен
Спроба перевороту у Туреччині могла бути зрежисована владою / Програми на Громадському радіо

Про поточну ситуацію у Туреччині розповідає присяжна перекладачка Лідія Остурк.

Сергій Стуканов: Які настрої у турецькому суспільстві?

Лідія Остурк: У суспільстві дуже неоднозначне відношення до вчорашніх подій і сьогоднішніх затримань та арештів. Можна сказати, що народ поділився не менш ніж на дві групи — прихильників правлячої партії та опозиціонерів, які вважають, що заколот зрежисований владою.

Існує версія, що, по-перше, рейтинг президента Туреччини і правлячої партії почав різко знижуватися, і по-друге, через Меджліс не могли провести закон про прийняття президентської форми правління, і це стало причиною цих подій.

Сергій Стуканов: Що показує преса?

Лідія Остурк: Офіційна преса і телебачення публікують одні і ті ж новини. Є такий ісламський проповідник Фетхулла Гюлен, ініціатор і засновник організації «Хізмет», який проживає в Америці. Преса пише, нібито за цими подіями стоїть він.

Любомир Ференс: Чи були люди, які підтримали заколотників?

Лідія Остурк: Після заклику влади виходити на вулиці вийшли її прихильники. У процентному відношенні прихильників Ердогана було більше.

Сергій Стуканов: Як люди з битками змогли зупинити танки і бронетранспортери?

Лідія Остурк: Це пояснюють тим, що цей заколот був зрежисований владою. Вчорашній заклик виходити на майдани та вулиці проти танків і гелікоптерів дуже усіх здивував.

Сергій Стуканов: Як Фетхулла Гюлен міг впливати на розвиток цих процесів.

Лідія Остурк: Підготовка цієї акції нібито відбувалася заздалегідь, і в усіх установах були прихильники Фетхулли Гюлена, які керували процесом.

Сергій Стуканов: Після спроби перевороту арештували не тільки військових, а й звільнили з посад 2745 суддів. До чого тут вони?

Лідія Остурк: Офіційного пояснення немає, але кажуть, що слід акції веде до цих структур.

iliya_kusa.jpg

Ілія Куса // «Громадське радіо»
Ілія Куса
«Громадське радіо»

Тему спроби військового перевороту, причини цих подій та їх наслідки для Туреччини та інших країн продовжуємо обговорювати із Ілією Кусом, редактором міжнародних новин 5 каналу.

Сергій Стуканов: Турецька армія друга у світі за чисельністю і якістю озброєння. Чому військовий путч не вдався?

Ілія Куса: Путч здійснила не армія, а невелика фракція всередині війська. Якби його підтримали усі верховні командири, то він би був більш ніж успішним. Але це була невелика група військових з числа військово-повітряних сил і першої армії.

Любомир Ференс: У Туреччині ще з часів Ататюрка армія періодично здійснювала подібні успішні перевороти. Це була подія із цього ж ряду чи військові мали якісь інші наміри?

Ілія Куса: Була ціла низка причин. Вже давно очікувалось, що армія втрутиться у ситуацію, бо весь період правління Ердогана в Туреччині супроводжувався дуже напруженими відносинами між генералітетом і керівною партією Ердогана і ним самим.

Військовим дуже не сподобалась політика ісламізації Туреччини, як і деякі його зовнішньополітичні маневри та переслідування армійців, усунення військових чинів від фінансових потоків і його позиція щодо ЄС.

Любомир Ференс: Яка була їх мета? Повалити Ердогана і привести когось більш поміркованого на пост президента?

Ілія Куса: За їхніми заявами, вони виступали з демократичними лозунгами. Вони назвали Ердогана зрадником батьківщини, який хоче встановити диктатуру.

Скоріш за все, у разі успіху ситуація розвивалася б так само, як і при попередніх військових переворотах — вони б призначили лояльний їм військовий уряд, який би згорнув усі програми Ердогана, а потім передали б владу цивільному уряду.

Сергій Стуканов: Чому нікого із вищого керівництва не взяли у полон? Чому путч провалився?

Ілія Куса: Путчисти зробили усі банальні помилки — не заблокували вище керівництво країни. Ердоган мав зникнути з інформаційного поля, а як тільки його літак приземлився у Стамбулі, стало зрозуміло, що він контролює ситуацію.

Любомир Ференс: Чи можливо, що Ердоган знав про підготовку перевороту і хотів його використати для впровадження змін?

Ілія Куса: Можливо, він знав, що готується переворот, але не знав, коли, і не надав цьому належного значення. Можливо, він знав точно і використав це для своєї вигоди. Зараз він як народний захисник отримає карт-бланш і зможе просувати будь-які рішення, у тому числі ті, які мають зробити Туреччину президентською республікою. Він міг про це і не знати, бо путч був серед бійців середньої ланки.

Сергій Стуканов: Влада звинуватила у перевороті Фетхуллу Гюлена, який вже кілька років живе у добровільному вигнанні у США. Наскільки впливовим він є у різних ланках турецького суспільства?

Ілія Куса: Ці судді і прокурори, яких звільнили, за офіційним поясненням, причетні до паралельних структур влади — це натяк на Фетхуллу Гюлена. Це початок очікуваної кампанії із зачистки в Туреччині. Зараз Ердоган використовує військовий переворот, щоб покінчити з усіма опозиціонерами у країні.

Зараз він буде арештовувати і підозрювати усіх. Зважаючи на те, як Ердоган контролює правоохоронні структури, вони це дуже швидко доведуть.

Сергій Стуканов: Є думка, що те, що люди вийшли на вулиці, буде наукою для Ердогана і не дасть йому узурпувати владу.

Ілія Куса: Узурпація можлива, особливо зараз. Він у психології людей герой, який захистив демократію, став один проти військових заколотників і врятував країну, хоча заколотники висували ті самі демократичні лозунги.

І тепер, користуючись народною підтримкою, він може просувати будь-які закони. Зараз він почав кампанію із придушення будь-яких опозиційних рухів, тож всюди будуть його прихильники.

У Джорджа Оруелла у «Колгоспі тварин» є Сноубол, якого звинувачували в усіх гріхах, які він навіть не скоював. Таку саму роль Фетхулла Гюлен грає для Ердогана.

Гюлен із 1991 року мешкає у Пенсильванії і давним-давно втратив будь-який вплив у Туреччині.

Любомир Ференс: Незадовго до цих подій відбулось примирення з Росією. Ви згадали, що серед путчистів були представники військово-повітряних сил. Якраз було збито російський літак, і мер Анкари Мелих Гекчек сказав, що це зробили путчисти для того, щоб ізолювати Туреччину.

Ілія Куса: Є версія, що через те, що Ердоган почав нормалізацію відносин із Росією, почався переворот, бо це не подобалося армії, яка зав’язана на НАТО і стосунках із США. Я не думаю, що це стало причиною, бо було тільки дві заяви про бажання нормалізувати відносини.

Сергій Стуканов: ЄС відштовхнув Туреччину. Чи могло це бути причиною того, що Ердоган радикалізував суспільство?

Ілія Куса: Як одна з причин — так. Через відмову ЄС він вирішив зробити поворот на Схід. Але зараз він будує нову Османську імперію, і вони не дуже корелюють із тим, чого хоче ЄС, тому і провалилися переговори щодо безвізового режиму.

Вимогою ЄС були внесення змін до антитерористичного законодавства, яке є основою для кампанії Ердогана проти курдів. Він відмовився, сказавши, що національна безпека країни набагато важливіша. Тому переговори провалилися.

Любомир Ференс: Як вся ця ситуація позначиться на Україні?

Ілія Куса: Україна під час перевороту підтримала легітимну владу. Одним із перших коментарів був коментар у Фейсбуці Антона Геращенка, який ніби був радий і сказав, що це реакція на те, що Ердоган вибачився перед Путіним. Звісно, це неправда і суперечить позиції МЗС.

МЗС оперативно зреагувало, підтримало турецького президента, але особливих проривів у турецько-українських відносинах я не очікую.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.