Слухати

У Бабиному Яру з’явиться пам’ятник розстріляним ромам / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

У Бабиному Яру з’явиться пам’ятник розстріляним ромам

03 серпня 2016 - 09:10
Facebook Twitter Google+
2 серпня  — День пам’яті жертв геноциду ромів. У час Другої світової війни було знищено 80-90% всього населення ромів у Європі

Петро Григоріченко, президент Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конгрес ромів України», детальніше розповідає про цей день.

Лариса Денисенко:  Що це означає для ромів усього світу?

Петро Григоріченко: Цей день дійсно сумний для всієї ромської нації.  У кожній ромській родині згадують рідних, які загинули в роки Другої світової війни. У той час тільки дві нації переслідувалися за етнічною ознакою — євреї та роми.

Якщо говорити про кількість ромів, які тоді загинули, — дослідники називають різну цифру. Але їх число близьке до 1.5 млн. Це десь 80-90% всього населення  ромів на той період в Європі.

Геноцидів щодо ромів було не мало. Але цей був найбільшим. В ніч з 2 на 3 серпня 1944 в Аушвіці розстріляно близько 3 тисяч ромів.

Андрій Куликов: Хто здійснював це знищення на території Європи?

Петро Григоріченко: Ставлення до ромів різнилось, однак їх знищення було поставлено на широкий потік. Здійснювали його айнзацгрупи, які вели спеціальне полювання, переслідування за ромами.

Знищували їх і місцеві націоналісти. Це відбувалося на різних територіях. Зокрема, багато ромів знищено на Балканах у період Другої світової війни.

Андрій Куликов: Наскільки українські націоналісти причетні до цього?

Петро Григоріченко: Точних даних немає, але маємо інформацію, що у розстрілах ромів брали участь й українські поліцаї, які працювали на німців. Особливо це відбувалося на Західній та Центральній Україні, де місцеве населення брало участь у виявленні ромів та їх розстрілах. Однак, варто зауважити, що багато ромів також і врятовано українськими сім’ями.

Я мав розмову з Міністром культури щодо встановлення пам’ятника ромам і в Бабиному Яру. Ми говорили про те, що там має стояти стела із словами вдячності ромського народу українському народу, людям, яких врятовували українські сім»ї.

Андрій Куликов: Якими мовами будуть написані ці слова?

Петро Григориченко: Українською і на мові романі.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.