Слухати

У громад з’явилися «зайві» гроші: як містам керувати своїми бюджетами / Програми на Громадському радіо
«Громадське радiо» / Скачати зображення

У громад з'явилися «зайві» гроші: як містам керувати своїми бюджетами

19 жовтня 2015 - 09:30
Facebook Twitter Google+
«Партиципаторним бюджетом» називають той бюджет, розподілом якого керує громада самостійно. Це дозволяє громаді впливати на політику міста

В студії «Громадської хвилі» Юрій Ганущак, експерт із питань управління територіями. На його думку, в українських міських громадах з’явилися «зайві гроші», і це «свідчення того, що бюджетна реформа дала свої плоди». Цього року від міст обласного значення очікуються надходження в сумі близько 30 мільярдів гривень: «Там є, звичайно, інфляційна складова, але також і робота над своїми доходами», — говорить Юрій Ганущак і додає, що джерелом цих коштів є ПДВ, на сплату якого міста можуть впливати.

Ірина Славінська: Що змінилося, звідки з’явилися ці кошти?

Юрій Ганущак: До 2015 року була система вирівнювання по видатках. Фактично, скільки б ти не заробляв, твої гроші порахував Мінфін.  Зараз же відбувається вирівнювання по доходах. Якщо у вас дохід менший за 90% у порівнянні із середнім по Україні, вам додають 80%. Якщо ж у вас більше, ніж 110% — забирають половину від перебільшення. Тобто, між найсильнішим та найслабшим дельта приблизно в 2-3 рази. З’являються «надлишки» попри обов’язкові видатки на зарплатню вчителям, лікарім та ін. Це дуже серйозно стимулює у роботі над дохідною частиною.  Розмір трансферту ви можете прорахувати вже в квітні.

Цього року відчутні суми докладено до бюджетів міст обласного значення. Всі обласні центри мають доходи у більш, ніж 110 відсотків.  У районах ця цифра менша.

Ірина Славінська: Що міста можуть зробити для збільшення дохідної частини, звідки вони беруть ці гроші?

Юрій Ганущак: З податку на доходи  фізичних осіб. 60% закріплено за містами обласного значення та районами. 15% йде на обласний бюджет та 10% податку на прибуток знову ж таки йде на обласний бюджет. І це велика помилка, як на мене. Не можна було давати на обласний бюджет податок на прибуток . Тому що найбільш ласі підприємства почнуть виводити з областей та централізувати їх на Київ, який фактично «висмокче» податок у свій бюджет.

Андрій Сайчук: В чому філософія «партиципаторного бюджету»: це ідея ефективного менеджменту чи залучення громадян до більш активної участі?

Юрій Ганущак: Це фактично спричинене тим, що громада починає впливати на політику міста тоді, коли навіть деякі політики не розуміють, що таке місцеве самоврядування. Якщо залучатилюдей до обговорень, на що краще витратити гроші, — вони відчуватимуть, що до них прислухались.

Андрій Сайчук: В Польщі люди можуть зібратися і вирішити, що їм потрібна школа. Держава фінансує цю ініціативу, але новозбудованою школою керуватиме не держава, вона буде підконтрольна громаді. У нас же директора школи досі назначає голова райдержадміністрації.

Юрій Ганущак: І в Польщі, і в Україні освіта — справа держави. Мають викладатися курси, затверджені Міністерством освіти. Якщо говоримо про бюджет — давайте розглянемо реалії України. У нас більш, ніж достатньо шкіл і багато з них не виправдовують запиту. Їх потрібно закривати, але без децентралізації це зробити нереально. Питання реорганізації буде ефективнішим, якщо центр прийняття рішення співпаде із центром відповідальності та центром наявного ресурсу. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.