Слухати

У Києві щотижня реєструється до 1000 звернень за субсидією

20 листопада 2016 - 00:18
Facebook Twitter Google+
Ця цифра є зовсім незначною. Вагомою причиною такого «штилю» директор Департаменту соцполітики КМДА Юрій Крикунов називає тіньовий ринок оренди житла, що позбавляє людей змоги оформити субсидію
У Києві щотижня реєструється до 1000 звернень за субсидією / Програми на Громадському радіо

Тетяна Трощинська: Який обсяг субсидій буде виділений на цей опалювальний сезон?

Юрій Крикунов: Ми не бачимо «буму» на оформлення субсидій. По Україні за тиждень фіксується орієнтовно 97 тис. звернень. Минулого року в аналогічний період було 150 тис.. У Києві є до 1000 звернень на тиждень. Тобто це повний штиль.

Щодо Києва — є декілька факторів, чому оформлюється менше субсидій: тут середня зарплата 8 600 грн, порівняно з середньою по Україні — 4 600 грн. І в Києві дуже потужний ринок тіньової оренди житла.

Тетяна Трощинська: Чи є розмови про монетизацію субсидій?

Юрій Крикунов: Якщо на вашому субсидійному рахунку є економія коштів, то в кінці року вона списується і повертається державі. Сьогоднішній механізм не стимулює людей до економії.

Із 2017 року може бути запроваджений механізм монетизації субсидій: якщо ви зекономили кошти, вони мають вам повертатися у грошах.

Оскільки зараз ми говоримо тільки про чутки і очікування, невідомо, який це матиме вигляд.

Тетяна Трощинська: Скільки коштів потрібно на субсидії, наприклад, для Києва?

Юрій Крикунов: Зараз ми спостерігаємо невеличку заборгованість центрального бюджету перед Києвом. Але заборгованість Києва перед енергокомпаніями з місяця в місяць становить приблизно 100 млн грн. З одного боку, шалена цифра, з іншого боку — вона в 4 рази менша за ту, яка була, коли не було механізму субсидій.

Коли ми підводили підсумки за попередній опалювальний сезон, повернених коштів було майже 92 млн грн. Тобто цифри майже один в один, проблем тут немає.

Тетяна Трощинська: Хто перевіряє право на субсидію на місцях?

Юрій Крикунов: Зараз перевірки правдивості інформації, яку подає людина на субсидію, немає. У деяких містах є пілотний проект — цього вчать соціальних працівників і, можливо, це буде запущено в Україні.

Закон передбачає, що ви можете мати 100 ділянок землі, 800 будинків і купу автомобілів. Якщо ваш сталий дохід менший за певну цифру — ви маєте право на субсидію.

Ірина Славінська: Люди із великими прибутками, які отримують зарплату «у конверті», офіційно мають право на субсидію. Чи є можливість перешкодити цьому?

Юрій Крикунов: Мова йде про соціальний інспекторат. Зараз у 5 регіонах України під егідою Мінсоцполітики і Світового Банку проходить пілотний проект. У проекті соціальний працівник не тільки надає пільгу або послугу, але й перевіряє, чи не помилилася людина, коли попросила пільгу.

Тетяна Трощинська: Наскільки зміна мінімальної зарплати може переділити ринок субсидії?

Юрій Крикунов: Я поки що не бачив нормативних документів щодо того, як соцвиплати будуть прив’язуватись до мінімальної зарплати. Я чув, що вони будуть прив’язані до прожиткового мінімуму, але потрібно дочекатися документів.

Тетяна Трощинська: Чи буває, що субвенція, яку виділяє держава, більша, ніж реальна кількість людей, що отримують субсидії?

Юрій Крикунов: За підсумками минулого опалювального сезону, з енергопостачальника треба було стягнути близько 92 млн грн — це один з найнижчих показників в Україні, тобто Київ досить чітко до цього підходив.

Однією з найбільших проблем для Києва є субсидія на пільговий проїзд. Київ значною мірою бере це на свої плечі, але транспортом користуються не тільки кияни, і ми далеко не завжди можемо їх верифікувати.

У метро ми вирішили цю проблему за допомогою карточки киянина.

Другою бідою є субсидія на пільгове встановлення телефонів. Держава бере зобов’язання на себе, не делегувала цю функцію Києву і при цьому не заплатила.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.