Слухати

У лютому-березні 2014 року війська Росії могли дійти до Києва за 3 години / Програми на Громадському радіо

У лютому-березні 2014 року війська Росії могли дійти до Києва за 3 години

23 лютого 2016 - 09:16
Facebook Twitter Google+
З'єднання ЗС РФ, які стояли на кордонах з Харківщиною, Чернігівщиною і Київщиною, пішли б на Київ, якби Україна відповіла на агресію в Криму

Про це говорить народний депутат Іван Вінник, посилаючись на стенограми РНБО.

Іван Вінник: Загалом ця інформація була засекречена впродовж двох років. Потрібно було надати суспільству об’єктивну інформацію про те, хто говорив, що говорив, а також з метою уникнення політичних спекуляцій. Тому з цього приводу у нас було два засідання комітету. На першому —звітував генеральний військовий прокурор Анатолій Матіос. На засіданні обговорювалося те, скільки військовослужбовців повернулося в Україну, а скільки дезертувало — прийняли присягу на вірність Збройних сил окупанта. Так-от, тільки 10% від загального складу угрупування у 20 тис. військових, яке базувалося на території АР Крим, повернулися на материкову Україну. Тобто, військова відповідь була, можна сказати, неможлива, тому що впродовж багатьох років (і у тому заслуга режиму Януковича) служба ФСБ, яка базувалася у підрозділах військово-морського флоту РФ в Криму, займалася вербуванням, деморалізацією, інформаційною підготовкою, у тому числі, й суспільства, для початку гібридної війни.

На другому засіданні було розсекречено стенограму, яку кожен може знайти в мережі. Вона, власне, підтверджує попередню інформацію. Тільки 1500 військових в Криму були готові стати до зброї, але їх пізніше вивели.

Дуже важлива річ — згідно з доповіддю Головного управління розвідки угрупування у 50 тис. військових з потужною бронетехнікою, літаками знаходилися на кордонах України. Наприклад, у населеному пункті Клімово (45 км від Чернігова) локалізувалося 50 танків, в другому ешелоні — 120. Ці війська могли взяти Київ за 33,5 год. Треба розуміти, що Крим було захоплено не тільки літаками, повітрянодесантними силами. У цьому брали участь до 70 тис. російських військових, враховуючи ті загрози, які вони сформували на північно-східних кордонах України. Тобто, якби ми почали збройну відповідь в Криму — через 3 год. побачили б танки на Хрещатику. Україна була позбавлена військової відповіді на той момент.

Окрім того, треба зазначити, що на засіданні РНБО лунали протилежні думки. Дійсно, пан Турчинов запропонував на той час введення воєнного стану для проведення мобілізації. Водночас, пан Наливайченко висловився стосовно цього більш стримано. Найбільш категорично з приводу цього висловилася Юлія Тимошенко.

Лунає багато звинувачень у тому, що «здали Крим», тому оприлюднена стенограма дає можливість суспільству зрозуміти, хто дійсно казав правду.

Анастасія Багаліка: Інформація про скупчення російських військових на кордонах України та про підготовку до захоплення Криму, очевидно, надходила до українського керівництва ще до засідання РНБО. Чи є документальні свідчення надходження такої інформації до влади за часів режиму Януковича?

Іван Вінник: Безумовно, ці документи можна знайти в Головному управлінні розвідки. Головну вину слід покладати на пана Якименка, який тривалий час керував СБУ України та дозволив створити головний елемент гібридної війни, коли вербувальні елементи були у повному обсязі інтегровані в силові структури та диригувати у подальшому дезертирські дії. 

Анастасія Багаліка: Чи розглядається можливість розсекречення аналогічних стенограм із засідань РНБО по Донбасу?

Іван Вінник: Думаю, що будь-які документи мають право на оприлюднення після певного періоду часу.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.