Слухати

Удовам бійців АТО важко домогтися виконання законів про пільги, — Ірина Міхнюк / Програми на Громадському радіо
вдова Олега Міхнюка / Скачати зображення

Удовам бійців АТО важко домогтися виконання законів про пільги, — Ірина Міхнюк

23 червня 2016 - 08:25
Facebook Twitter Google+
В нас непогані закони, які гарантують нам соціальний захист. Першою вдячністю було б те, щоб ми не домагалися їх виконання якоюсь війною, — каже Ірина, вдова Олега Міхнюка

Олег Міхнюк — ветеран Афганської війни, активіст Революції Гідності й учасник АТО, який загинув неподалік від Луганська, Герой України. Із дружиною загиблого говоримо про Міжнародний день вдів та як його відзначатимуть в Україні.

Ірина Міхнюк є головою правління Всеукраїнського об’єднання родин загиблих та безвісти зниклих учасників АТО, ветеранів війни та активістів волонтерського руху «Крила 8 сотні».

Наталя Соколенко: Ви зустрілися із жінками, які також втратили своїх чоловіків і під час Революції Гідності, й у війні на сході країни. Для чого вам це було потрібно?

Ірина Міхнюк: Я з жінками з такою долею почала спілкуватися ще до загибелі свого чоловіка, оскільки він був громадським діячем, заступником голови Всеукраїнської спілки ветеранів Афганістану. Звісно, на зустрічах з мамами, дружинами й дітьми тих, хто загинув, спілкувалася і я.

Для мене вже тоді було образливим ставлення до таких жінок. Коли почались військові дії на сході, ми довго розмовляли з Олегом. Таких жінок в Україні є дуже багато. Проблемою є і те, що на війну пішло багато добровольців, які не оформились. Я бачила, що жінки залишаються незахищеними. Працюючи з ними, я виявила, що є проблеми й у дітей. Їм також дуже і дуже важко.

На дружину після загибелі чоловіка падає подвійне навантаження: треба й себе, й дітей витягнути з цього стану.

Наталя Соколенко: Як цей день відзначатимуть в Україні?

Ірина Міхнюк: Ми не побачили програм якихось взагалі заходів, тому ініціювали власну. Це буде неполітичний захід. До нас приїдуть делегації з багатьох областей — представники родин загиблих, хлопці з АТО, які займаються даними проблемами. В цей день хочеться віддати шану цим жінкам та їх мужності, силі волі.

Це відкритий захід. Перша локація —  у Храмі Всіх святих воїнів, що в парку Перемоги. Там буде молебень за упокій наших хлопців. Друга локація — біля пам’ятника Матері-Вдові.

Наталя Соколенко: Що суспільство може зробити? Як вшанувати загиблих, аби їх родини це відчули?

Ірина Міхнюк: В нас непогані закони, які гарантують нам соціальний захист. Першою вдячністю було б те, щоб ми не домагалися їх виконання якоюсь війною.

Наталя Соколенко: Які саме закони не виконуються?

Ірина Міхнюк: В грудні 2014 року ми зіткнулися із тим, що було скасовано пільги, а у 2016 їх повернули. Але повернуто їх лише частково. Маємо пільги у певних форматах — зокрема, закон про військовослужбовців розповсюджується на нас, так само й закон про ветеранів війни. Але в нас же іще є закон про соціальний захист дитини!

Ті ж виділення земельних ділянок, поліпшення житлових умов, лікування, психологічна реабілітація не розглядається у такому форматі, щоб розповсюджуватися на дружин і дітей. Ми виховуємо дітей — наше майбутнє покоління і психологічно витримувати жінці таке навантаження дуже складно.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.