Слухати

Українці заплатили страшну ціну під час Другої світової, але тоді не отримали незалежність – історик

27 вересня 2015 - 11:03
Facebook Twitter Google+
В Києві відкриється виставка "Українська Друга світова"
Українці заплатили страшну ціну під час Другої світової, але тоді не отримали незалежність – історик / Програми на Громадському радіо

Історики Максим Майоров (Український інститут національної пам’яті) та Ігор Бігун (Центр досліджень визвольного руху) розповіли про виставку «Українська Друга світова», котра представляє український погляд та осмислення участі українців в подіях Другої світової війни і яка має відбутись скоро у Києві.

Максим Майоров: Сама виставка є проектом Українського інституту національної пам’яті, над яким працювали вісім авторів. На українських землях розгорталися центральні події Другої світової війни. Звісно має бути український погляд на події війни. Зараз у нас вже є незалежна держава і ми підходимо до того, аби сформувати такий консолідований погляд на ті події, щоб представити власне український вимір цієї війни.

Ігор Бігун: Виставка складається з 24 стендів і ці стенди розповідають про участь українців і долю українців у Другій світовій війні, починаючи з Атлантики і закінчуючи Тихим океаном. Виставка розказуватиме не лише про українців, які воювали проти нацизму у лавах радянської армії, крім того українці воювали в лавах армій США, Британії та її домініонів, в лавах Війська Польського, це 120 тисяч, які першими дали відсіч нацистським агресорам. Буде розказано про трагічну долю кримських татар, а також про український визвольний рух, до речі, ми вперше вписали його в контекст Другої світової війни, як органічну цілісність, а не як якесь маргінальне явище.

Наталя Соколенко: А можете нам розповісти якусь сімейну сагу, коли діти з однієї сім’ї воювали в різних арміях?

Максим Майоров: От просто сюжет з людьми, які мали одне прізвище, але при цьому не були родичами. Мова йде про чотирьох Дяченків, чотирьох вояків Другої світової війни. Один з них – Петро Дяченко, за революції командир Полку чорних запорожців, зустрів Другу світову війну як офіцер Війська польського, воював проти радянської армії. Після того як Польща капітулювала перейшов на німецький бік і до кінця війни воював на німецькому боці. Ще один – Іван Дяченко, був учасником радянсько-фінської війни, загинув під час епічної битви за Дніпро у 1943 році. Ще один Дяченко – це видатний вояк Української повстанської армії Михайло Дяченко, у нього було псевдо Марко Боєслав, він працював у структурах пропаганди, був видатним поетом. Четвертий Дяченко – це матрос Сполучених штатів Америки, він ходив на кораблі в Атлантиці і здійснив подвиг, під час спроби захопити німецький корабель загинув, і посмертно був нагороджений урядом США почесною відзнакою Срібною зіркою і в його честь було названо корабель. Українці були бездержавною нацією під час Другої світової війни, і от фактично чотири Дяченки, не родичі, але всі українці, воювали в абсолютно різних між собою блоках, системах і цей приклад дуже добре ілюструє участь українців у цій війні. Українці заплатили страшну ціну під час Другої світової війни, але вони не отримали незалежність. Зараз ми будуємо армію, яка захищає нашу Незалежність.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.