Слухати

Україні вигідний розіграш «курдської карти» на виборах у Туреччині, - Олесь Кульчинський

25 червня 2018 - 09:27
Facebook Twitter Google+
Голова Вищої виборчої комісії Туреччини заявив про перемогу чинного президента країни Реджепа Таїпа Ердогана на дострокових виборах президента, що відбулися 24 червня
Україні вигідний розіграш «курдської карти» на виборах у Туреччині, - Олесь Кульчинський / Програми на Громадському радіо

Напередодні журналісти Громадського радіо поспілкувалися про президентські та парламентські вибори в Туреччині з тюркологом, сходознавцем Олесем Кульчинським.

 

Зокрема поговорили про те, яке значення для України можуть мати результати цих виборів.

«В кожному разі в України, очевидно, буде якась певна виграшна позиція, незалежно від того, хто переможе. Йде широке розгортання курдського питання.

Очевидно, питання в кожному разі буде розгортатися та загострюватися. Згідно з західними аналізами, воно ще не досягає свого піку. Безперечно до цього питання в такому разі буде прикута увага не лише Європи, Америки, але й нашого північно-східного сусіда.

Мені здається, в цій ситуації ми вже простежували політику Ердогана. Безперечно, нас як демократичних людей турбує певний тиск на демократію, який відбувається в Туреччині. Але якщо виходити з певних прагматичних і об’єктивних факторів і точки зору, його політика не знаходить остаточного компромісу з Росією. Ці грані: з одного боку – Росія, Іран, з іншого – Туреччина, НАТО — важко знайти якийсь компроміс. Тому загалом розіграш «курдської карти» нас у кожному разі влаштовує.  Робити якісь різкі зміни… Ми не можемо знати до кінця, що буде робити Індже і яка буде його політика, хоча він однозначно прозахідний кандидат, а за Ердоганом ми вже слідкували ці роки. Придивимося тоді далі та краще спостерігатимемо за розвитком ситуації».

Олесь Кульчинський також відзначив,  що з боку західних міжнародних спостерігачів ніколи не було гострих зауважень щодо проведення виборів у країні, у тому числі зауважень щодо грубих фальсифікацій.  «Зауваження хіба стосуються надмірного зловживання медіаресурсом з боку влади, адже всі канали, вся преса здебільшого в руках провладної партії», — розповів він.

Повну версію розмови слухайте в доданому звуковому файлі.

Громадське радіо також повідомляло, що в ході дострокових парламентських виборів, які відбувалися разом із президентськими, п’ять політичних партій подолали десятивідсотковий бар’єр. Зокрема, «Партія справедливості та розвитку» Ердогана отримала 293 мандати (42,49%) у 600-місному парламенті. Однак блок «Народний альянс», до якого входять «Партія справедливості та розвитку» та її союзницька «Партія націоналістичного руху» (МНР), сукупно здобули більшість та мають 53,62% голосів. Опозиційний блок «Національний альянс», до якого входять «Республіканська народна партія», «Хороша партія» та «Партія щастя», отримав 34,04% голосів. Прокурдська «Партія демократії народів» набрала 11,62% голосів.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.