Слухати

«В Криму під вартою перебуває 8 політв’язнів», – активістка / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

«В Криму під вартою перебуває 8 політв’язнів», – активістка

24 грудня 2015 - 01:38
Facebook Twitter Google+
Активістка Центру громадянських свобод Марія Томак розповідає про кримських в'язнів та ситуацію на півострові

Ірина Соломко: Що наразі відбувається в Криму?

Марія Томак: Ми спілкуємося з тими інформаторами щодо політв’язнів у Криму – це доволі динамічна категорія. На сьогоднішній день ми маємо 8 осіб, переслідування яких можна вважати політичним. Перша трійка – це люди, які проходять по справі мітингу 26-го лютого 2014 року – Ахтем Чийгоз, Мустафа Дагерманджи, Алі Асанов. Ці люди сидять тому, що вони не визнали свою провину. 28 грудня відбудеться підготовче засідання по цій справі, тобто вирок по ній буде десь до літа.

Далі ще одна справа: ув’язнені 4 особи – Руслан Зайтулаєв, Нурі Прімов, Рустем Ваїтов, Фарад Сайфулаєв. Вони всі є кримськими татарами. Ці особи звинувачуються в участі у релігійній організації. ФСБ розслідує цю справу.  Вже в січні вони будуть етаповані до РФ, а саме до Ростовської області, де судитиме їх воєнний суд за тероризм. Їм загрожує довічне ув’язнення. Серед в’язнів є ще українець Юрій Ільченко. Якщо зараз у МЗС ведуться переговори з Росією про якісь обміни, цих людей треба також враховувати.

Я хочу закликати до дуже простої дії – це надсилання різдвяних і новорічних листівок, аби дух Різдва дійшов до наших в’язнів в Росії і Криму. До Криму з континентальної України не доходять листи, тому ми домовилися з меджлісом. Ви можете надсилати свої листівки на адресу меджлісу: 01014, Київ, вул. Сєдовців 22/14.

Ірина Соломко: Які у них паспорти: російські чи українські?

Марія Томак: Я про це не можу стверджувати. Є люди, в яких є російські паспорти, але Україна їх вважає своїми громадянами. Для кримських татар  Крим – це абсолютно культова річ. Вони ні за яких обставин не уявляють собі виїзд звідти.

ФСБ зараз активно намагається вербувати кримських татар – декому підкидають наркотики і пропонують або посадку, або співпрацю. Минулого тижня навіть був зафіксований перший випадок застосування тортур до молодого хлопця.

Ірина Соломко: Українські правозахисники і адвокати мають можливість приїхати туди і взяти участь в захисті цих політичних в’язнів?

Марія Томак: Щоб працювати там, потрібно мати певну ліцензію російську. Це все не так просто. Приїжджати можна, але на свій страх і ризик.

Що може зробити Україна? У нас є прокуратура Криму, яка може порушувати кримінальні провадження проти колишніх працівників СБУ, які зараз в ФСБ. Я чула скарги про бездіяльність прокуратури Криму (тієї, що перебуває на території України) в плані порушення кримінальних справ проти цих осіб.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.