В Україні масово гинуть бджоли

23 червня 2018 - 11:14
Facebook Twitter Google+
Розповіла Тетяна Сушко, виконавча директорка Спілки пасічників України

У порівнянні з минулим роком, коли на отруєння бджіл скаржились у шістьох областях України, цьогоріч про це заговорили пасічники по всій країні. Припускають, це через дешеві отруйні пестициди, якими аграрії обробляють свої поля.

Тетяна Сушко: Як то кажуть, станом на сьогодні живої області у нас не залишилося. Це почалося з травня, після того як в Рівному відбувся з’їзд «Малий бджолярський круг». Першу звістку про загибель бджіл отримали з Тернопільської області на межі з Чернівецькою. Там винен був агровиробник. Він свою вину визнав, усе відшкодував. Але труїння бджіл продовжується по інших областях. От сьогодні телефонували з Донеччини. Дорослі люди, чоловіки-пасічники телефонують і плачуть. Для пасічника його робота це — і хобі, і праця. Люди вкладають всю душу. І зазвичай, це сімейна справа, відповідно люди втрачають заробіток на всю сім’ю.

Василь Шандро: Скільки випадків масових отруєнь зафіксовано?

Тетяна Сушко: Найкритичніший регіон це — Дніпропетровська область, Криворізький район. Там за неофіційною інформацією, постраждали близько 15 тис бджолосімей. У кожній бджолосім’ї живе близько 80 тис бджіл. Одна бджолосім’я коштує 2,5 тис грн — 3 тис грн.

Потрави почалися 22 травня. Тоді агровиробник, який має у власності 15 тис га землі, почав обробку полів. Це спричинило падіж бджіл, який триває і досі. По цьому факту відкрили кримінальне провадження.

По Україні точну цифру назвати не можу, бо не всі звертаються. Хтось боїться, у когось опускаються руки, якась людина не вірить, що зможе чогось добитися, хтось не зареєстрував паспорти своїх пасік, хтось сам собі винен. 

Василь Шандро: Тобто, саме обробка угідь є причиною гибелі бджіл по Україні?

Тетяна Сушко: Так, причина у використанні сильних хімічних речовин: неонікитиноїди, інсектициди. 27 квітня у ЄС неонікитиноїди заборонили і вирішили, що використовувати їх більше не будуть. Виходить, що після заборони в ЄС ці хімпрепарати потекли до нас буквально рікою. 

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі. 

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.