Слухати

В Україні відсутня культура оцінювання державної політики, — І. Кравчук

13 травня 2016 - 09:02
Facebook Twitter Google+
Як оцінити ефективність роботи державних проектів і програм розповідає членкиня правління Української асоціації оцінювання Ірина Кравчук
В Україні відсутня культура оцінювання державної політики, — І. Кравчук / Програми на Громадському радіо

iryna_kravchuk1.jpg

Ірина Кравчук // «Громадське радіо»
Ірина Кравчук
«Громадське радіо»

Ірина Соломко: Українська асоціація оцінювання вивчає питання ефективності влади?

Ірина Кравчук: Оцінювання — це окрема сфера професійної діяльності. Власне, це управлінський інструмент, який дозволяє зробити висновок на скільки якась програма чи проект були корисними для суспільства. Йдеться і про державні, і громадські організації.

Ірина Славінська: Чи є інструменти для вимірювання суспільних процесів і змін?

Ірина Кравчук: Органи нашої державної влади з легкістю пишуть у звітах скільки заходів і зустрічей провели, скільки фахівців навчили. Але результатом якоїсь програми чи державного управління має бути певні соціальні ефекти і зміни  в житті суспільства, які дійсно важко порахувати.

Для цього програма чи проект мають бути правильно складені з точки зору стратегічного планування, з кількісними і якісними індикаторами.    

Ірина Соломко: Які програми вже були оцінені?

Ірина Кравчук: Я робила оцінку проекту допомоги українцям польського міністерства закордонних справ. Більшість виконавців проектів польської допомоги говорили, що проекти занадто короткі. Бюджет розрахований на один рік, а за цей період неможливо досягнути сталих результатів.

Поки не було можливості оцінювати державні проекти, бо держава не замовляє зовнішнє оцінювання. Це невигідно.

Ірина Соломко: Невигідно, бо державі немає чим пишатися?

Ірина Кравчук: Зовнішнє оцінювання проектів і програм одразу виявить неефективні і застарілі програми, проявить всі проблеми. Для оцінки і аналізу потрібні різні види відкритої інформації, а ми нею забезпечені лише на 15-20%.

Також це вимагає фінансування, це достатньо витратна справа.

Ірина Соломко: Чи є в оцінюванні бюрократичні ризики?

Ірина Кравчук: Якщо оцінювання буде діяти лише як контроль чи аудит, то може перетворитись у звичайну бюрократичну процедуру.

Ірина Соломко: Зараз іде реформа державної служби, чи звертаються до вас представники влади, щоб посилити цей напрямок?

Ірина Кравчук: До асоціації безпосередньо не зверталися. Зараз ми спільно з проектом DESPRO беремо участь в розробці системи моніторингу реформи децентралізації.  

Ірина Соломко: Як донести культуру оцінювання українським чиновникам?

Ірина Кравчук: Потрібно починати з школи, де вчать креативному мисленню. Мають бути магістерські програми з моніторингу та оцінювання державних програм. Навчати і популяризувати. Саме це і робить наша асоціація.

Ірина Славінська: Чи можуть іноземні донори привчити до використання інструментів оцінювання?

Ірина Кравчук: Власне так і є. Впровадження системи моніторингу і оцінювання в Україні відбувається під тиском міжнародних донорів. Оскільки в Україні зросла міжнародна допомога на підтримку реформ, вирішення питань переселенців, донори також вимагають використання інструментів оцінювання від громадських організацій і державних інституцій.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.