Слухати

Втрати людей через холод у квартирах часто неможливо оцінити, — О.Хабатюк

11 січня 2016 - 09:03
Facebook Twitter Google+
Холод у квартирах несе непропорційні втрати, які часто не можливо оцінити навіть грошима, заявляє експерт
Втрати людей через холод у квартирах часто неможливо оцінити, — О.Хабатюк / Програми на Громадському радіо

Олексій Хабатюк, директор Фонду «Екологічних інвестицій», розповідає про ситуацію в енергетиці у зв’язку з низькими температурами, чи вистачить Україні запасів газу та вугілля до кінця зими. Коментує він і заяву прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з приводу перерахунку платежів за теплопостачання у зв’язку з холодом в оселях деяких містян. Ведучі: Наталя Соколенко та Андрій Гарасим.

Андрій Гарасим: Наскільки безперебійною буде робота нашого енергетичного сектору з огляду на ті, морози, які пережила Україна, і які ми ще, згідно до прогнозів синоптиків, маємо пережити?

Олексій Хабатюк: Якщо порівнювати з минулим роком, то у газосховищах на два мільярди кубометрів газу більше, ніж минулого року. Але, разом з тим, вичерпування ресурсів відбувається десь в 1,5 рази більше, чим минулого року. Це пов’язано з тим, що Україна більше не купляє газ в Росії, а бере у більших кількостях газ з газосховищ та Європи. Але якщо подивитись на динаміку, я не думаю, що будуть якісь проблеми  з запасами газу в газосховищах. Більше питання, наскільки ритмічно буде працювати реверс з Європи і, чисто з технічної точки зору, чи не буде якихось проблем з магістральними газопроводами. А також завжди в умовах військових дій є загроза якихось диверсійних актів.

Що стосується електропостачання, то не дивлячись на те, що запаси вугілля на складах не настільки великі, як це було у 2013 році, але вони, все ж таки, більші, чим це було у минулому році. Якщо не помиляюсь, зараз у нас накопичено близько 2,2 млн тон вугілля, в той час як у минулому році його запаси складали 1,3 млн тон. Тобто запаси є і вони більш менш рівномірно розподілені в енергосистемі. Зараз вугілля завозиться по імпорту, було завезено через порти, було також накопичено і вугілля українського видобутку. Також Україна зараз не постачає електрику в Крим, як результат споживання суттєво впало. Тобто є набір факторів, які покращили ситуацію.

А от яка буде далі ситуація у разі чергового похолодання – залежатиме не від наявності палива на складах, а від того, наскільки ритмічно воно буде постачатись з українських шахт, а також через імпорт, тобто буде більша залежність від логістики.

Андрій Гарасим: У чому причина низьких температур, які були зафіксовані в помешканнях багатьох українців цієї зими?

Олексій Хабатюк: Мені важко сказати точну причину цього, але, можливо, це було пов’язано з тим, що були знижені температури теплоносія при подачі в будинки, в першу чергу, це питання до теплопостачальника. В уряді говорилось про складання акту, але це не така вже проста процедура.

Схема перерахунку оплати за житлово комунальну послугу в залежності від її якості, зокрема, і щодо температури в помешканні чи води – вона існувала і до заяв теперішніх урядовців. Але проблема тут у тому, що людина несе непропорційні витрати шляхом втрати здоров’я, або, наприклад, забезпеченням себе комфортом шляхом використання додаткової електроенергії. Тобто вона несе втрати, які часто не можливо оцінити навіть грошима. Тут не можна обмежуватись питанням, скільки споживачу не додали тепла у відсотках, тут питання може лежати у зовсім іншій площині.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.