«Вибори на всьому Донбасі в 2015 році провести неможливо», – Андрій Магера

08 жовтня 2015 - 08:20
Facebook Twitter Google+
Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера розповідає про перебіг виборів до місцевих органів влади

Він каже, що Верховна Рада серйозно помилилася, прийнявши «сирий», на його думку, закон про місцеві вибори перед самим їхнім початком. А також, що вимушені переселенці вже не зможуть проголосувати на цих виборах, дає свою оцінку позову Олега Ляшка щодо непризначення нових членів ЦВК

Анастасія Багаліка: Чи остаточно вирішено, що  вимушені переселенці не зможуть проголосувати на місцевих виборах?

Андрій Магера: Як на мене це повністю випливає і з Конституції України, зокрема щодо права територіальних громад обирати депутатів місцевих рад, а також безпосередньо випливає з Закону про місцеві вибори, в якому чітко зазначено, що положення щодо можливості зміни тимчасового місця голосування не застосовується саме на місцевих виборах. Тому це питання я вважаю на сьогодні закритим, і щось змінити зараз технічно, навіть чисто організаційно, дуже важко.

Ілона Довгань: Стосовно гендерних квот - чому Центральна виборча комісія вважала, що це не обов’язково, коли приймало документи?

Андрій Магера: Одразу зазначу, що я був одним з чотирьох членів комісії, які не голосували за це рішення, оскільки, на мою думку, якщо парламент приймає Закон про місцеві вибори, і в статті 4 цього закону вказано, що обов’язково у виборчих списках має бути не менше 30 % представників будь-якої статті, то ця норма має дотримуватись. Але натомість якщо ЦВК в роз’ясненнях говорить, що ця норма є необов’язковою, і це ж рішення потім підтримує суд, то, на мою думку, це трошки хибний шлях. Ми йдемо в неправильному напрямку – якщо хтось був неготовий до гендерних квот, то треба було, грубо кажучи, не приймати цей закон, або в перехідних положеннях передбачити час на набрання чинності цього положення. Цього не було зроблено. Ми вийшли на ту ситуацію, яка є зараз. Я досі переконаний, що це було помилкове рішення і ЦВК, і суддів.

Анастасія Багаліка: Припустімо, що буде прийнято рішення про вибори на непідконтрольних територіях. Коли реально провести ці вибори?

Андрій Магера: Однозначно не у 2015 році, навіть за великого бажання вже неможливо провести ці вибори у цьому році. Можливо, варіант 2016 року, але, знову ж таки, дуже багато чого залежить від передумов, а ці передумови не так легко виконуються. Це не та ситуація, коли ви приходите, натискаєте на кнопку, і світло зникає, а потім воно з’являється. Тут є дуже багато чинників, які на цей процес впливають.

Ілона Довгань: Завтра буде адміністративний суд розглядати позов депутата Ляшка до президента щодо непризначення нових членів ЦВК. Ваш коментар щодо того, що, можливо, не будуть змінені члени ЦВК?

Андрій Магера: Це виключна прерогатива парламенту і президента, парламентські фракції повинні були подати пропозиції президенту, аби він міг пропонувати кандидатури Верховній Раді. Чому це не було зроблено досі, мені важко коментувати. З свого боку скажу, що члени ЦВК продовжують виконувати свої обов’язки до тих пір, поки не буде рішення парламенту. Тому-що вакууму в повноваженнях ЦВК бути не може.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.